Blaski i cienie związane z montażem klimatyzacji

Większość awarii klimatyzacji bierze się z błędów podczas montażu. Dlatego zakup wysokiej klasy urządzenia nie da stuprocentowej satysfakcji, jeżeli jego montaż został przeprowadzony niezgodnie „ze sztuką”. Jakie są zatem najczęstsze błędy podczas montażu klimatyzacji czy też rekuperacji? Jakie są późniejsze konsekwencje? Dlaczego gwarancja nie uwzględnia tych problemów?

Rozpiętość cenowa na polskim rynku, tych samych produktów czy usług, bywa wręcz ogromna. I o ile faktycznie w przypadku pewnych dóbr można mówić wyłącznie o marketingu jako źródle wysokiej ceny, tak w przypadku usług cena nierzadko przekłada się na jakość jej wykonania. Pod pojęciem jakości kryje się konkretnie wiedza, doświadczenie a czasami również szkolenia, które finalnie sprawiają, że dana usługa jest wykonana umiejętnie, precyzyjnie i bardzo dokładnie.

Montaż klimatyzacji – najczęstsze błędy związane z niską ceną montażu

Wybór klimatyzatorów jest obecnie imponujący. Rozwiązania klasy premium to nie tylko ładniejszy design, ale również bardziej zaawansowana technologia i większa wydajność. Wiele osób nadal jednak nie zdaje sobie sprawy, że wybór droższego rozwiązania nie gwarantuje satysfakcji obiecanej przez producenta, jeżeli montaż całej instalacji zostanie wykonany za nieproporcjonalnie niższą cenę, czyli bez niezbędnej wiedzy, urządzeń czy doświadczenia. Do najczęstszych błędów podczas montażu należy nieszczelność. To ona odpowiada za lwią część awarii klimatyzatorów. Nieszczelność to wycieki czynnika chłodniczego, co skutkuje słabszym chłodzeniem, awarią sprężarki, zaworów, oblodzenie parownika czy skraplacza. A warto wiedzieć, że czynnika chłodzącego nie powinno ubywać przez całą żywotność klimatyzacji, czyli przez długie lata użytkowania deklarowane przez producenta. Dodatkowo większość usterek daje o sobie znać po upływie od 2,5 roku do 5 lat, czyli kiedy gwarancja dobiegnie już końca i wszelkie, dość kosztowne naprawy, musimy pokryć z własnej kieszeni.

Montaż rekuperacji – najczęstsze błędy związane z niską ceną montażu

Kierowanie się wyłącznie jak najniższą ceną podczas montażu rekuperacji również miewa swoje konsekwencje. Do najczęściej występujących należy niewydajna praca rekuperacji. To efekt błędnego projektu oraz wyliczeń, których celem jest precyzyjne skalkulowanie ilości powietrza, jaka będzie ulegała wymianie oraz zapotrzebowanie ze względu na ilość mieszkańców oraz powierzchnię domu. Doświadczona ekipa montująca klimatyzację uwzględni również parametry klimatyzacji oraz instalacji grzewczej. W końcu obecność rekuperacji ma za zadanie obniżać koszty ogrzewania domu, a zatem parametry systemu grzewczego powinny to uwzględniać.

Za niskim kosztem usługi zazwyczaj idzie brak niezbędnej wiedzy, która pomaga również dobrać rodzaj kanałów wentylacyjnych, które w dużej mierze będą później odpowiadać za ewentualne straty cieplne. Tu warto również wspomnieć o jakości materiałów użytych do produkcji kanałów, co również znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie.

Podsumowanie – niski koszt montażu to wysokie koszty konsekwencji

Nie ma niczego złego w poszukiwaniu dobrej oferty nie tylko na samą instalację klimatyzacji czy rekuperacji, jak również na ich montaż. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że to rozwiązania, które mają nam służyć przez bardzo długie lata. Tak też bez wątpienia będzie, pod warunkiem, że dane rozwiązanie zostanie zamontowane z równie dużą starannością, co wykonanie przez producenta. Bo dobry produkt z wyższej półki to jedynie połowa naszej późniejszej satysfakcji płynącej z użytkowania. Drugą jest dbałość i precyzja, z jaką zostanie to rozwiązanie zaimplementowane w naszym domu. A to już w rękach fachowców, którzy pobierają swoje wynagrodzenie właśnie za cenną wiedzę i doświadczenie, które jest obietnicą naszej satysfakcji.