Nowoczesne systemy pozwalające na zwiększenie komfortu domowników i poprawę jakości powietrza kuszą zarówno osoby, które dopiero planują budowę domu jak i tych, którzy posiadają już własną nieruchomość. Jednym z takich udogodnień jest właśnie rekuperacja. Jak działa i dlaczego warto zainstalować ją w domu?
Na czym polega działanie rekuperacji?
Rekuperacja pozwala na wentylację mechaniczną i zapewnia jednocześnie odzysk ciepła. Podstawą jej działania jest rekuperator, czyli urządzenie, które odpowiada za kontrolowanie ruchu powietrza. W poszczególnych pomieszczeniach znajdują się natomiast anemostaty, które wciągają zużyte powietrze i nadmuchują świeże. Dzięki temu w pomieszczeniu odbywa się ciągła wymiana powietrza, która nie powoduje tak dużych strat ciepła jak przy standardowej wentylacji. Jak to możliwe? Rekuperator pobiera energię z tego zużytego, wydmuchiwanego powietrza i przekazuje ją świeżego powietrza, dzięki czemu trafiając do pomieszczeń jest już ono wstępnie ogrzane, a różnica temperatur nie jest aż tak duża.
Choć główną zaletą rekuperatora jest właśnie ogrzewanie świeżego powietrza, to nie jest jedyna korzyść, jaką odczuwają domownicy po jego zainstalowaniu. Rekuperator posiada różnego rodzaju filtry, których zadaniem jest także oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, alergenów i drobnoustrojów. Dzięki temu to, co trafia do Twojego domu jest już wstępnie przefiltrowane i nie musisz martwić się o jakość tego, czym oddychasz Ty i Twoi bliscy.
Jakie są zalety zamontowania systemu rekuperacji?
Głównym powodem, dla którego montowana jest rekuperacja, jest chęć wprowadzenia oszczędności w zużyciu energii potrzebnej do ogrzania domu. Jest to oczywiście jedna z największych zalet posiadania rekuperatora. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu ciepła możesz cieszyć się ciepłym i świeżym powietrzem zimą, a także nieco schłodzonym latem. Poza oszczędnościami, widzimy tutaj kolejną zaletę, a mianowicie komfort oddychania świeżym, pozbawionym alergenów powietrzem. W rekuperacji znajdują się filtry wyłapujące nie tylko kurz czy brud, ale także drobnoustroje. W wielu urządzeniach istnieje możliwość doposażenia w specjalistyczne filtry, które będą stanowiły dodatkową ochronę. To szczególnie przydatne w przypadku alergików i osób cierpiących na astmę czy inne problemy z drogami oddechowymi. Rekuperacja pozwala na wietrzenie bez obaw o komary, muchy czy inne insekty, które normalnie wleciałyby przez otwarte okno.
Tym, co najczęściej powstrzymuje inwestorów przed zakupem rekuperacji, są koszty, które trzeba ponieść. Jednak niewiele osób zwraca uwagę na to, że instalacja wentylacji mechanicznej pozwala na oszczędność nie tylko na rachunkach, ale już na etapie budowy. Inwestorzy, którzy zdecydują się na jej montaż mogą zrezygnować z budowy kominów wentylacji grawitacyjnej, a także oszczędzić na nawiewnikach do okien.