Dom dla alergików czyli rekuperacja i odkurzacz centralny

Coraz gorsza jakość powietrza coraz mocniej odbija się na zdrowiu. Alergie, bezsenność czy problemy z oddychaniem – we własnym domu można ich uniknąć. Wcześniej dom należy jednak dobrze przygotować. Rekuperacja to system, do którego nie trzeba już nikogo przekonywać. Jej montaż warto rozszerzyć o instalację odkurzacza centralnego. Jak rekuperacja i odkurzacz centralny wpływają na nasze zdrowie?

Jeszcze do niedawna pomieszczenia wystarczyło wietrzyć. Badania wykazały, że aby wietrzenie było skuteczne powinniśmy to robić ok 15 razy na dobę. W praktyce jest to niemożliwe. W efekcie tego pojawia się wilgoć i brak świeżego powietrza. Rozwiązaniem tych problemów jest montaż rekuperacji.

Rekuperacja dla alergików i na problemy ze snem

O dobroczynnym wpływie rekuperacji pisaliśmy już nie raz. To system mający na celu wymianę powietrza w domu, biurze oraz wszystkich pomieszczeniach, w których funkcjonujemy. Montaż rekuperacji sprawia, że w domu następuje cyrkulacja powietrza – to, które wydychamy jest usuwane, a pobierane jest świeże, bogate w tlen. Zanim jednak trafi do naszych płuc, jest filtrowane w celu eliminacji zanieczyszczeń, szkodliwych cząstek stałych PM 2,5 czy choćby owadów. Ponadto nadmierna wilgoć i niewidoczny CO2 usuwane są poza budynek. I tak wygląda zbawienne działanie rekuperacji.

Rekuperacja i odkurzacz centralny – dlaczego warto?

Planując montaż rekuperacji warto rozważyć wykonanie instalacji odkurzacza centralnego. Montaż odkurzacza centralnego, podobnie jak w przypadku rekuperacji, wymaga bowiem optymalnego rozplanowania sieci kanałów wyciągowych i gniazd do podłączania węża. Kanały prowadzi się w ścianach albo w podłogach. Są to zatem prace, które trzeba uwzględnić na samym początku budowy. Oczywiście instalacja odkurzacza jest do wykonania w gotowym, zamieszkałym domu ale z pewnością nie uda się ukryć przewodów tak jak podczas budowy lub remontu.

Rozprowadzone przewody odkurzacza biegną do jednostki centralnej, dla której miejsce należy wybrać poza strefą mieszkalną, najlepiej w garażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Tym, co przemawia za montażem odkurzacza centralnego, podobnie jak rekuperacją, to wygoda użytkowania oraz czyste powietrze. Zasada jego działania ma bowiem jedną, bardzo mocną stronę. Odkurzacz wyrzuca powietrze razem z brudem i kurzem wyłącznie w jedną stronę czyli na zewnątrz budynku. Dzięki temu odkurzacz centralny tworzy w domu środowisko przyjazne alergikom. Dodatkowo w rekuperatorze można czasowo zwiększać ilość nawiewanego powietrza tylko na czas sprzątania.

Odkurzacz centralny – bezobsługowe działanie

Warto również zwrócić uwagę na sposób obsługi odkurzacza centralnego. A raczej jego brak. Odkurzacz tego typu nie posiada bowiem żadnych filtrów, a co za tym idzie, ich wymiana nie jest konieczna. Regularnie należy jedynie wymieniać worki, w których gromadzą się zanieczyszczenia. A to sprawia, że korzystanie z centralnego odkurzacza jest łatwe, czyste i przyjemne. Na tym jednak nie koniec. Kolejna, dodatkowa zaleta? Odkurzacz centralny pracuje nieporównywalnie ciszej od tradycyjnego modelu przenośnego. Ponadto specjalny tłumik kanałowy redukuje hałas na zewnątrz budynku.

Odkurzacz centralny i rekuperacja – oddychaj czystym powietrzem

Z nadejściem zimy brak świeżego powietrza coraz mocniej będzie nam doskwierać. Im więcej czasu będziemy spędzać w domu, tym bardziej dotkliwie przekonamy się o skutkach braku tlenu. Dlatego też planując budowę domu warto uwzględnić takie systemy, jak rekuperacja czy też odkurzacz centralny. Ich zbawienny wpływ będzie bowiem odczuwalny przez wszystkich domowników przez kolejne, długie lata. Zbuduj dom, w którym poczujesz lekkość i radość życia.

Jeżeli interesuje Cię montaż rekuperacji, bądź też montaż odkurzacza centralnego, skontaktuj się z nami. Posiadamy bogatą wiedzę i wieloletnie doświadczenie, które pozwala nam od lat z powodzeniem projektować i wdrażać w domach tak cenne rozwiązania jak rekuperacja czy też odkurzacz centralny.