Filtry w klimatyzatorze

Jak dobierać i jak zapewnić pożądany efekt działania.

Filtr powietrza jest jednym z kluczowych elementów systemu i często niedocenianym. Klimatyzacja w domu pozytywnie wpływa na zdrowie, ale pod warunkiem, że przestrzegamy kilku bardzo ważnych zasad. Czysty filtr klimatyzatora jest właśnie jedną z nich. Tymczasem podczas eksploatacji klienci często nie myją filtrów, nie wymieniają na nowe lub, co gorsza, w ogóle ich nie stosują! Może mieć to niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie i kondycję samego klimatyzatora. Jakie są tego konsekwencje? I jaki prawidłowo dobrać filtr do swoich potrzeb?

Wbrew pozorom klimatyzacja w domu niejedno ma zadanie. Obok właściwej temperatury zapewnia również lepszą jakość powietrza, którym oddychamy. Powietrze wolne od wszelkiego rodzaju bakterii i zanieczyszczeń wpływa bezpośrednio na lepsze samopoczucie oraz lepszy sen. W związku z tym każdy współczesny klimatyzator jest wyposażony w filtr. Obecnie na rynku są różne rodzaje filtrów. Jedne otrzymujemy już w standardzie, inne należy dokupić. Rola dobrego filtra bywa jednak nieoceniona, dlatego inwestycja w odpowiednio dobrany filtr to inwestycja w nasze zdrowie. A tu raczej nie warto oszczędzać.

Filtry do klimatyzatora – rodzaje

Wszystkie mają jedną, podstawową rolę: zatrzymać kurz brud, bakterie i cząsteczki, których nie powinniśmy wdychać. Podstawowy podział filtrów do klimatyzatora wygląda następująco:

  • podstawowe do czyszczenia powietrza: każdy klimatyzator posiada je w standardzie. Ich zadaniem jest zatrzymać przedostawanie się kurzu do powietrza, który oddychamy w domu.
  • dodatkowe o specjalnych właściwościach: jak sama nazwa wskazuje wpływają na jakość powietrza eliminując uciążliwe zapachy i szczególne zanieczyszczenia.
  • antybakteryjne: to już nieco bardziej zaawansowane rozwiązania, których celem jest usuwanie szkodliwych wirusów, bakterii oraz grzybów.

Filtry dodatkowe – narzędzia od zadań specjalnych

Filtry, które dostępne są na rynku, są wykonane z wykorzystaniem różnego rodzaju najnowszych technologii. Do ich produkcji stosuje się różne materiały i specjalne dodatki co nadaje im odpowiednich właściwości. Najważniejsze jest jednak, aby dbać o ich stan. Bardzo często filtry w klimatyzatorach nie są wymieniane, a spotykaliśmy się również z sytuacją, w której klimatyzator nie posiadał żadnego filtra a jedynie wkładkę, która ze względu na stopień zabrudzenia, była jednie źródłem rozprowadzania bakterii. Warto zatem się zastanowić nad zamontowaniem jednego z poniższych filtrów:

  • Węglowy. Węgiel aktywny charakteryzuje się dużą zdolnością adsorpcji – z łatwością wiąże się z innymi substancjami. Może więc wiązać się z chorobotwórczymi bakteriami, toksynami, posiada też zdolność do neutralizacji zapachów.
  • Fotokatalityczny. Do jego produkcji wykorzystuje się dwutlenek tytanu aby jeszcze skuteczniej eliminow przykre zapachy oraz groźne roztocza mogące powodować alergie.
  • Antybakteryjny. Obok pochłaniania kurzu zwalcza drobnoustroje w tym także bakterie. Odznaczają się bardzo wysoką skutecznością.
  • Katechinowy: zawiera katechinę, której źródłem jest zielona herbata. Skutecznie sterylizuje powietrze zapewniając jego doskonałą jakość.
  • Filtry z jonami srebra: to technologia wykorzystująca właściwości antyseptyczne srebra. Są przyjazne dla środowiska jednocześnie bardzo skutecznie zwalczając bakterie i roztocza.

Dbasz o filtr – dbasz o siebie i klimatyzator

Jeżeli zatem posiadasz w domu klimatyzator to warto zadbać o dobry stan filtrów głównych oraz o dobór filtrów o wybranych właściwościach. Wdychanie zanieczyszczeń zawartych w powietrzu objawia się bólami głowy, dekoncentracją, osłabieniem i bezsennością. Biorąc pod uwagę fakt, że praca w trybie home office wymogła na nas spędzanie znacznie większej ilości czasu w domu, dobrze kupić nowoczesny filtr, który wszystkim domownikom da wymierne korzyści.

Jest też aspekt techniczny tego zagadnienia. Klimatyzator, który poosiada brudny i zatkany filtr nie posiada odpowiedniej wydajności układu odbioru chłodu. Skutkuje to odczuwalnym osłabieniem wydajności a może również doprowadzić do kosztownego uszkodzenia sprężarki.

Posiadanie działającego filtra zobowiązuje do przeprowadzania regularnych przeglądów klimatyzacji. Jeżeli zatem chcesz zamontować klimatyzację w domu, wykonać jej przegląd lub też kupić jeden w powyższych filtrów, skontaktuj się z nami.