Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w upały?

Już niedługo początek lata. Im wyższa będzie temperatura za oknem, tym chętniej będziemy korzystać z klimatyzacji. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób podejmuje decyzje o montażu klimatyzacji w domu czy też mieszkaniu. Warto jednak wiedzieć jak używać klimatyzacji podczas upałów aby nie zaszkodzić sobie oraz bliskim. Na co uważać? Jaką temperaturę ustawiać?

Rynkowa oferta na klimatyzację z roku na rok systematycznie się powiększa. Efekt? Klimatyzacja jest już niemal powszechnym zjawiskiem zarówno w biurach i sklepach jak i w budynkach mieszkalnych. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni, warto poznać zasady użytkowania klimatyzacji. Jej obecność to bowiem spory komfort ale jak wszystkich rozwiązań, tak również klimatyzacji należy używać z głową.

Klimatyzacja w upalne dni – jak ustawiać temperaturę?

Im większy upał, tym szybciej chcemy się schłodzić. Sporo osób, czy to w domu czy w samochodzie, ustawia zatem jak najniższą temperaturę klimatyzacji. Chwilowa ulga może mieć jednak przykre konsekwencje. Im większa różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz, tym większe ryzyko przeziębienia. I nie jest to bynajmniej wina klimatyzacji. Po prostu ludzki organizm nie jest przystosowany do tak dużych skoków temperatury. Dlatego specjaliści zalecają aby różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a tą w pomieszczeniu nie była większa niż 6 stopni Celsjusza.

Zwracaj uwagę na kierunek i siłę nawiewu

Kolejnym, najczęściej popełnianym błędem, jest kierowanie strumienia powietrza bezpośrednio na pomieszczenie. Tymczasem warto pamiętać, że chłodne powietrze powinno się rozchodzić powoli i równomiernie. Dlatego warto żaluzję klimatyzatora skierować w stronę sufitu. Dzięki temu unikniemy zbyt szybkiego wychłodzenia domowników oraz problemów ze zdrowiem. Obok samego kierunku nawiewu warto również kontrolować jego natężenie. Tu również specjaliści proszą o rozwagę. Siła nawiewanego powietrza nie powinna być zatem zbyt mocna aby nie wychładzać zbyt agresywnie pomieszczeń, w których przebywamy.

Pamiętaj o higienie klimatyzacji

Latem z klimatyzacji korzystamy nieco częściej. Warto zatem przygotować ją na okres wzmożonej pracy. W tym celu dobrze jest wykonać przegląd, który nie tylko ma na celu kontrolę stanu technicznego ale przede wszystkim dezynfekcję klimatyzacji oraz wymianę filtra. Na chwilę obecną wybór filtrów jest imponujący a każdy z nich powstaje z wykorzystaniem najnowszych technologii (np. z wykorzystaniem jonów srebra czy też aktywnego węgla). Wszystko po to, aby jak najlepiej filtrować powietrze, którym oddychamy. Czyszczenie klimatyzacji należy zlecać profesjonalnej firmie z bardzo prostej przyczyny: tylko one dysponują środkami chemicznymi bazującymi na kwasach i zasadach, które skutecznie usuwają wszelkie mikroorganizmy oraz bakterie powstające w układzie klimatyzacji. Kto sądzi, że środki, których używamy do sprzątania domu wystarczą, ten jest w dużym błędzie.

Pamiętaj aby zamykać okna

Aby praca klimatyzacji była efektywna pamiętajmy aby zamykać latem okna i, jeżeli jest taka możliwość, ograniczać dopływ słońca. Dzięki temu klimatyzacja będzie działać o wiele wydajniej i nie będzie konieczności ustawiania zbyt niskiej temperatury. Wyczyszczona i wyposażona w świeży filtr nie tylko zapewni nam komfort w upalne dni ale również dostarczy świeże powietrze wolne od kurzu, alergenów i wszelkich zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.

Wprawdzie letnie temperatury dopiero przed nami ale montażem klimatyzacji warto interesować się zdecydowanie wcześniej. W szczycie sezonu termin oczekiwania na tego typu usługę może być bowiem zdecydowanie dłuższy ze względu na bardzo dużą ilość klientów. Podjęcie takiej decyzji z wyprzedzeniem pozwoli Ci zatem cieszyć się komfortem korzystania z klimatyzacji zamiast oczekiwania w kolejce chętnych.