Jak działa klimatyzacja?

Upalne lato, wysokie temperatury na zewnątrz i szybko nagrzewające się budynki to zmora ostatnich lat. Z jednej strony cieszymy się z tych ciepłych dni, jednak aby zachować równowagę chcielibyśmy czasami odpocząć od tego słońca w chłodnym pomieszczeniu. Upały są szczególnie uciążliwe w nocy, kiedy to w nagrzanym wnętrzu jest nam po prostu ciężko zasnąć. Wiatraki czy otwieranie okna na noc są nieco pomocne, jednak nie stanowią kompleksowego rozwiązania. Odpowiedzią na potrzeby jest tutaj klimatyzacja. Jak ona działa i czy stosowanie jej jest bezpieczne?

Budowa klimatyzacji

Klimatyzacja to dość proste urządzenie, którego działanie porównywane jest do domowej lodówki. Dlaczego? Głównie ze względu na wykorzystanie czynnika chłodniczego. Wróćmy jednak do początku. Standardowe klimatyzatory składają się najczęściej z jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, gdzie znajdują się najważniejsze elementy: sprężarka, parownik, skraplacz i zawór rozprężny. To właśnie te elementy sprawiają, że możliwe jest ochłodzenie powietrza. Cały proces rozpoczyna czynnik chłodniczy, którego zadaniem jest pobieranie ciepła z pomieszczenia. Następnie jest ono przekazywane w postaci pary do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie, a co za tym idzie także temperaturę. To ciepło trafia do skraplacza, a przez otwór rozprężny dostarczany jest czynnik chłodniczy. Dzięki temu powietrze o obniżonej temperaturze przedostaje się do jednostki wewnętrznej. Cały cykl odbywa się ciągle, dzięki czemu do pomieszczenia stale wdmuchiwane jest powietrze o zadanej temperaturze.

Nieco inaczej działają klimatyzatory, które posiadają wbudowaną pompę ciepła. Są to nowoczesne urządzenia, które charakteryzują się dużą wydajnością i niewielkim zużyciem energii elektrycznej, a także możliwością zastosowania klimatyzacji także w celu ogrzania pomieszczenia

Jak odpowiednio dobrać klimatyzator do wnętrza?

Instalacja klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Jest to nie tyle wybór, co konieczność. Najczęściej firmy po wstępnych oględzinach wnętrza sugerują także moc urządzenia, a czasem nawet konkretną jednostkę, która powinna być zastosowana w danej nieruchomości. Jeśli jednak chcesz samodzielnie sprawdzić, jaką moc powinien mieć klimatyzator w Twoim domu, to zapoznaj się z poniższymi poradami.

Poza samą wielkością czy kubaturą wnętrza, na dobór mocy wpływ ma także izolacja budynku, ilość promieni słonecznych przedostających się do wnętrza, a co za tym idzie ilość przeszkleń czy posadowienie budynku na działce.