Jak usunąć kamień z ekspresu do kawy?

Regularne czyszczenie ekspresu do kawy to podstawa. Chodzi przede wszystkim o usuwanie kamienia, który jest efektem twardej wody, a który to osadza się w ekspresie podczas regularnego użytkowania. Warto bowiem wiedzieć, że kamień nie tylko skraca żywotność ekspresu, ale również wpływa na smak naszego naparu. Jak często czyścić ekspres do kawy? Jak usunąć kamień z ekspresu do kawy?

Każdy, kto posiada w domu czajnik elektryczny, z pewnością widział specyficzny osad na jego dnie. To właśnie kamień. Z chemicznego punktu widzenia kamień jest mieszanką magnezu i wapnia., których nadmiar jest oznaką tzw. twardej wody. Dokładnie ten sam kamień odkłada się także w ekspresie do kawy podczas jej parzenia.

Ekspres do kawy – jak często usuwać kamień?

Parząc dwie kawy dziennie rekomenduje się odkamienianie ekspresu co 3-4 miesiące. A im częściej w ciągu dnia parzymy kawę, tym częściej należy powtarzać odkamienianie. Konserwacji urządzenia należy dokonywać regularnie bo też usuwanie kamienia sprawia, że ekspres będzie nam służył zdecydowanie dłużej i uda się nam uniknąć kosztownych awarii. Tu warto wspomnieć, że usuwanie tych usterek nie jest objęte gwarancją producenta. W jej ramach można bowiem usuwać te, które pojawiają się mimo prawidłowej eksploatacji urządzenia. A „prawidłowa” oznacza zgodnie z instrukcją, która nakazuje użytkownikom systematyczną konserwację.

Kamień w ekspresie do kawy – dlaczego usuwanie kamienia jest ważne?

Na rynku dostępne są różne ekspresy. Niezależnie od tego, czy mowa o ekspresie ciśnieniowym, czy o ekspresie przelewowym, zawsze należy pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia. Kamień w ekspresie wpływa bowiem na smak i aromat kawy, która w przeciwnym wypadku traci swoje właściwości. Obecność kamienia wpływa również na wydajność urządzenia. Co to konkretnie oznacza? Ekspres, w którym zalega kamień  zaczyna pobierać więcej wody, działa wolniej i nierzadko również głośniej. Na tym jednak nie koniec. Kamień może również zapchać dyszę do spieniania mleka czy nawet pojemnik z wodą.

Jak usunąć kamień z ekspresu do kawy?

Pozbyć się kamienia z ekspresu do kawy można na kilka sposobów. Jedni sięgną po gotowe, chemiczne rozwiązania. Inni skorzystają ze sprawdzonych, domowych metod. Dobra informacja jest taka, że kamienia w ekspresie do kawy można też się pozbyć raz a dobrze. Brzmi niewiarygodnie? Nic z tych rzeczy. Na rynku jest już bowiem dostępne, kompaktowe i przede wszystkim skuteczne rozwiązanie z Holandii.

Amfa4000 to urządzenie wykorzystujące pole magnetyczne. Jego działanie zapobiega krystalizowaniu się magnezu i wapnia, których nadmiar cechuje „twardą wodę” obecną zarówno w domach jak również w mieszkaniach. Brak możliwości krystalizowania się to również brak możliwości przylegania do rur, którymi woda płynie do naszych kuchni czy też łazienek.  To zatem rozwiązanie problemu nie tylko kamienia w ekspresie do kawy, ale również w innych urządzeniach oraz osadzania się kamienia na armaturze, wannie czy tez kabinie prysznicowej.

Zmiękczacz wody Amfa 4000 – montaż

Nie jest to ani trudne ani też skomplikowane zadanie. Co więcej, każdy poradzi sobie z tym samodzielnie. Wystarczy jedynie wybrać prosty odcinek rury, która prowadzi wodę do naszego domu czy też mieszkania, umiejscowić go za licznikiem i skorzystać z opaski dołączonej do zestawu. Tym sposobem zyskamy komfort oraz zaoszczędzimy na wydatkach związanych z chemią. Przekonaj się i sprawdź! Sięgnij po AMFA4000.