Współczesne trendy w aranżacji wnętrz często kierują się ku otwartym przestrzeniom, gdzie kuchnia łączy się z jadalnią i salonem, tworząc jedno przestronne i funkcjonalne miejsce. Jednakże taka konfiguracja wnętrza wymaga odpowiedniego systemu wentylacji, aby powietrze we wnętrzu zawsze było świeże i wolne od zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem do salonu z aneksem kuchennym będzie wentylacja mechaniczna, która działa niezależnie od warunków pogodowych.
Jaka powinna być dobrawentylacja wentylacja w salonie z aneksem?
Najważniejszą cechą systemu wentylacji w otwartym układzie kuchni/jadalni/salonu jest jego wydajność. System wentylacyjny powinien być w stanie efektywnie cyrkulować powietrze, zapewniając równomierne rozprowadzenie świeżego powietrza we wszystkich częściach przestrzeni. Bardzo ważne jest również efektywne filtrowanie, które nie tylko poprawi jakość powietrza, ale też usunie z atmosfery różnego rodzaju alergeny.
Jednym z ważniejszych aspektów systemu wentylacyjnego w kuchni, jest także energooszczędność. Nowoczesne technologie pozwalają na instalację systemu z odzyskiem ciepła i warto na taki postawić, jeśli zależy Ci na oszczędnościach na ogrzewaniu.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją w salonie z aneksem
Jednym z najnowocześniejszych i coraz chętniej wybieranych rozwiązań, jest montaż rekuperacji, czyli zaawansowanej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperacja działa na zasadzie wymiany zużytego powietrza na świeże. System wentylacji wyciąga zużyte zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń, zamieniając je na przefiltrowane, czyli oczyszczone powietrze z zewnątrz. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć smogu i zanieczyszczeń płynących z dworu, i liczą na świeże oczyszczone powietrze bez konieczności wietrzenia przez cały rok.
Do sprawnego systemu rekuperacji w salonie z aneksem kuchennym niezbędny jest odpowiedni rekuperator z wysokiej jakości wymiennikiem ciepła, w którym dochodzi do przekazania energii pomiędzy strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego, czyli chłodu – latem i ciepła – zimą. Taki system wentylacji to opcja energooszczędna, pozwalająca na zaoszczędzenie nawet 30-50% kosztów na ogrzewanie domu.
Czy wszędzie można zainstalować rekuperację?
W nowych budynkach montaż rekuperacji nie powinien być problemem, kłopoty mogą pojawić się, jeżeli myślisz o remoncie starego budynku. W starszym już urządzonym domu nie zawsze uda się znaleźć miejsce na zainstalowanie centrali rekuperacyjnej. W takim przypadku warto rozważyć alternatywne rozwiązanie, jakim jest wentylacja decentralna, które nie wymaga dużej ingerencji w zaplanowaną już przestrzeń. Dlatego jeżeli masz już urządzony salon z aneksem, nie będziesz musiał burzyć swojego ładu. Stworzenie takiej wentylacji nie wymaga bowiem wykonywania zbyt wielu otworów w stropie, a przy tym jest to rozwiązanie pozwalające na odzyskanie nawet 90% ciepła i uzyskanie ok. 50% oszczędności na ogrzewaniu.