Jaki klimatyzator wybrać do domu – przenośny czy ścienny?

Bezpowrotnie już minęły czasy kiedy klimatyzacja była tylko dla wybranych. Dziś klimatyzator w domu czy też w mieszkaniu nikogo już nie dziwi. Rynek, chcąc zaspokajać różne oczekiwania, oferuje klimatyzator przenośny oraz klimatyzator ścienny. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Jakie są ich mocne i słabe strony?

Każdy, kto rozważa obecność klimatyzacji w domu, staje zazwyczaj przed tym dylematem. Na pierwszy rzut oka klimatyzator przenośny wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Można go bowiem ustawiać w dowolnie wybranym miejscu dzięki czemu chłodzimy tylko wybrane pomieszczenie. Jest również o wiele mniej wymagającą konstrukcją jeżeli chodzi o montaż. Ale wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego.

Klimatyzator przenośny i ścienny – wydajność

Podejmując decyzję o klimatyzacji w domu warto brać pod uwagę powierzchnię, którą mamy zamiar chłodzić. Klimatyzator ścienny zapewnia zdecydowanie lepszą wydajność i jest w stanie nam zapewnić lepsze i szybsze efekty swojej pracy. Dzieje się tak ponieważ klimatyzator ścienny jest o wiele bardziej złożoną konstrukcją wyposażoną w system dwururowy. Oznacza to, że jednym kanałem jest doprowadzane świeże powietrze a drugim odprowadzane jest zużyte podczas kiedy klimatyzator przenośny posiada tylko jeden kanał do przeprowadzania obydwu tych procesów.

Klimatyzator ścienny jest również o wiele bardziej szczelnym rozwiązaniem. Kanały są bowiem ukryte w ścianie a na końcu znajduje się jednostka zasysająca powietrze, która zawsze znajduje się na zewnątrz budynku. Klimatyzator przenośny wymaga już uchylenia okna w celu wyprowadzenia wspomnianego wyżej kanału. A to sprawia, że efekty pracy są mniej zadowalające gdyż uchylone okno to droga, którą do naszego domu przedostaje się gorące powietrze a którego to chcemy unikać.

Klimatyzator przenośny i ścienny – poziom hałasu i montaż

Klimatyzacja nierzadko pracuje godzinami dlatego warto brać pod uwagę również poziom hałasu. Klimatyzator przenośny pod tym względem wypada zdecydowanie słabiej. Z tego powodu jest on polecany do małych, zamkniętych pomieszczeń. Decydując się na taki wariant polecamy wybierać urządzenie o mniejszej mocy, a co za tym idzie, o niższym poziomie hałasu. Klimatyzator ścienny pod względem intensywności odgłosów pracy, zawsze prezentuje się znacznie lepiej chociaż warto się zapoznać z tym parametrem aby się upewnić, że praca jednostki zewnętrznej nie będzie zakłócać spokoju blisko sąsiadujących z nami mieszkańców.

Klimatyzator przenośny i ścienny – koszt zakupu

Cena to nadal element, który ma duży wpływ na wybór danego rozwiązania. Pod tym kątem klimatyzator przenośny jest zdecydowanie bardziej kuszącą opcją. Klimatyzator ścienny wymaga już dokładnego rozplanowania, przeliczeń oraz kucia ścian. Zakres prac jest zatem znacznie szerszy, a co za tym idzie, bardziej kosztowny podczas kiedy klimatyzator przenośny nie wymaga żadnej profesjonalnej pomocy. Mając jednak na uwadze że klimatyzator przenośny pobiera więcej prądu to koszty montażu klimatyzacji ściennej, zwłaszcza przy rosnących cenach prądu, będą się zwracać. A komfort użytkowania, biorąc pod uwagę poziom hałasu oraz wydajność, jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tańszej ale głośniejszej i mniej wydajnej klimatyzacji przenośnej.