Mawiamy, że „wolnoć Tomku w swoim domku” ale decydując się na montaż klimatyzacji hałas nie pozostaje bez znaczenia. Na rynku jest obecnie wiele klimatyzatorów a każdy z nich powinien spełniać określone normy hałasu. Jaką klimatyzację wybrać aby zapewnić sobie komfort i nie zakłócać spokoju sąsiadów? Jakie mogą być konsekwencje zbyt głośnej pracy jednostki zewnętrznej klimatyzacji? Zapraszamy do lektury.
Klimatyzacja w domu czy też mieszkaniu jest już niemal standardem. Obok chłodzenia powietrza (oraz ogrzewania co zależy od modelu) klimatyzacja w domu to również szereg zalet dla zdrowia, o których niejednokrotnie już wspominaliśmy. I nawet jeżeli na etapie remontu decyzja o montażu klimatyzacji nie została jeszcze podjęta, to warto przygotować miejsce na przyszłą instalację aby na późniejszym etapie uniknąć kucia ścian.
Jakie są normy hałasu klimatyzacji?
Obecnie otacza nas tak duża ilość urządzeń mechanicznych, że od hałasu chcemy uciekać. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej decydując się na zakup dodatkowego rozwiązania w domu zwracamy uwagę na poziom hałasu. Co więcej, te normy są regulowane Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku, które obowiązuje wszystkich producentów jednostek zewnętrznych klimatyzacji. Dzieje się tak aby ich praca nie zakłócała spokoju osiedla czy też najbliższego sąsiedztwa. Warto bowiem wiedzieć, że dźwięki powyżej 70 dB (decybeli) są uznawane za szkodliwe a te przekraczające 85 dB mogą wywołać trwałe uszkodzenie słuchu.
Dlatego też przyjęto normy hałasu, których producenci klimatyzacji (a konkretnie jednostek zewnętrznych) nie mogą przekraczać. W ciągu dnia odgłos pracy jednostki zewnętrznej klimatyzacji nie może zatem przekraczać 55 dB (w zabudowie wielorodzinnej) oraz 50 dB (w zabudowie jednorodzinnej). Z kolei w nocy te wartości są obniżone o 10 dB. W efekcie tego w zabudowie wielorodzinnej poziom hałasu nie może przekroczyć 45 dB a w zabudowie jednorodzinnej – 40 dB.
Głośna praca klimatyzacji – przyczyny
Powyższe normy dotyczą klimatyzacji typu split posiadających jednostkę zewnętrzną, w której znajduje się sprężarka czyli element pracujący najgłośniej. Prawo budowalne reguluje zatem sposób i miejsce montażu tej jednostki m.in nie powinna ona odstawać więcej, niż 50 cm od powierzchni budynku. Wibracje, które mogą powstać przy pracy jednostki zewnętrznej, mogłyby bowiem generować dodatkowy, uciążliwy odgłos.
Z kolei odgłos wewnętrznej jednostki klimatyzacji zależy już wyłącznie od poziomu intensywności pracy, jaki sobie ustawią domownicy. Co nie zmienia faktu, że powinien to być jedynie jednostajny, dyskretny szum. Każdy inny dźwięk może jedynie zwiastować usterkę co jest wyraźnym sygnałem aby wezwać serwis. Zbagatelizowanie pierwszych objawów może doprowadzić do poważnej i bardzo kosztownej awarii. Warto zatem zapobiegać niż później leczyć.
Klimatyzacja – jak sprawdzić natężenie dźwięku
Jednostką uprawnioną do pomiaru hałasu klimatyzacji w celu sprawdzenia czy nie zostały przekroczone powyższe normy, jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zbyt intensywny hałas może być jednak wynikiem złego montażu montażu. Urządzenia, zanim opuszczą fabrykę, są bowiem testowane w laboratoriach zatem dziś raczej trudno dostać na rynku urządzenie, które w powyższe normy hałasu się nie wpisuje. Za to nie brakuje już na tyle nowoczesnych urządzeń, które emitują niemal symboliczny dźwięk. Te najcichsze klimatyzatory potrafią się ograniczyć jedynie do „hałasu” o natężeniu 35 dB co jest porównywalne do cichej rozmowy. Warto pamiętać, że klimatyzacja to rozwiązanie, które wybieramy na długie lata. Warto zatem dokonać mądrego wyboru, który będzie nam życie jedynie uprzyjemniać a nie uprzykrzać.