Klimatyzacja na co dzień – czy to dobry pomysł?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu. Trudno się temu dziwić bowiem klimatyzacja, zwłaszcza w upalne dni, to niebywały komfort. Ale czy z klimatyzacji można  korzystać codziennie? Czy klimatyzacja ma jakikolwiek wpływ na ludzkie zdrowie? Im bliżej lata tym bardziej rośnie zainteresowanie klimatyzacją, a co za tym idzie, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Dlatego dziś omawiamy właściwości klimatyzacji.

Minęły bezpowrotnie czasy, w których klimatyzacja była kosztownym rozwiązaniem obecnym jedynie w obiektach wielkopowierzchniowych. Dziś z klimatyzacji korzystamy zarówno w samochodzie jak również w domu, sklepie czy też biurze. Jest to bowiem coraz bardziej dostępne, a co za tym idzie, coraz bardziej popularne rozwiązanie. Widok klimatyzacji w mieszkaniu nikogo już zatem nie dziwi. Za to wiele osób zadaje sobie pytanie: czy codzienne korzystanie z klimatyzacji to oby na pewno dobry pomysł?

Klimatyzacja filtruje powietrze, którym oddychasz

Wiele osób na klimatyzację patrzy wyłącznie przez pryzmat chłodnego powietrza. Tymczasem działanie klimatyzacji ma szereg dodatkowych zalet. Jedną z nich jest filtracja powietrza, które trafia do naszych wnętrz a następnie do naszych płuc. Każdy klimatyzator jest bowiem wyposażony w filtr powietrza. Ba, coraz częściej są to filtry będące popisem najnowszych technologii zawierające dodatek aktywnego węgla, jonów srebra a nawet zielonej herbaty. Wszystko po to, aby zapewniać powietrze jak najlepszej jakości. Warto zatem pozamykać okna i cieszyć się nie tylko chłodnym ale przede wszystkim oczyszczonym powietrzem.

Klimatyzacja osusza i pozbywa się nadmiaru wilgoci

Wilgoć to nic innego jak ilość cząstek wody w powietrzu. Zarówno zbyt suche, jak również zbyt wilgotne powietrze, miewa dla naszego zdrowia przykre konsekwencje. Bóle głowy, kiepski sen to tylko niektóre ze skutków nadmiernej wilgoci. Jej obecność ma również negatywny wpływ na trwałość książek, podłóg, obrazów a nawet mebli. Nie wspominając o tym, że wilgoć  atakuje również naszą garderobę co skutkuje bardzo nieprzyjemnym zapachem ubrań. Decydując się na montaż klimatyzacji w domu dobrze pamiętać, że klimatyzację warto włączyć nie tylko wtedy, kiedy za oknem żar leje się z nieba. Zalety z działania klimatyzacji płyną dla nas przez okrągły rok.

Klimatyzacja ogrzewa powietrze

Obecnie na rynku dostępne są klimatyzatory nie tylko z funkcją chłodzenia ale również grzania. A to oznacza, że zimą, kiedy w domu czy też mieszkaniu zapanuje chłód, temperaturę można podnieść właśnie z pomocą klimatyzacji. Ogrzewanie pomieszczeń zimą to nie tylko lepsze samopoczucie wszystkich domowników ale to również zapobieganie efektom nadmiernej wilgoci takim jak grzyb. Kto zatem posiada w domu klimatyzację, ten niech zimą o niej nie zapomina.

Aby klimatyzacja wywiązywała się ze swojej funkcji, należy ją dobrze zaprojektować. Dlatego projekt oraz prace montażowe najlepiej powierzyć doświadczonej firmie, która dostosuje moc i wydajność instalacji do powierzchni lokalu oraz naszych potrzeb. Zbyt słaba klimatyzacja nie będzie się bowiem wywiązywać ze swojej funkcji zaś przewymiarowana klimatyzacja będzie oznaczać nie tylko większe koszty zakupu i montażu ale również wyższe koszty związane z eksploatacją.

Warto pamiętać, że klimatyzacja nigdy nie wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia pod warunkiem, że będzie użytkowana zgodnie z zaleceniami producenta. A do tych należy systematyczna kontrola stanu jej czystości. Klimatyzator, który nie jest regularnie dezynfekowany, to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii. Regularne przeglądy oraz stosowanie profesjonalnych środków czystości pozwoli zachować klimatyzator w nienagannym stanie. A wtedy klimatyzacja ma tylko i wyłącznie pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie.