Klimatyzacja w mieszkaniu 50 m2 – jaką wybrać?

Klimatyzacja w mieszkaniu nikogo już nie dziwi. Szeroki wybór oraz różnorodność cen sprawiają, że nawet w mieszkaniu o powierzchni 50 m2 można sobie pozwolić na jej montaż. Pojawia się zatem pytanie: jaką klimatyzację wybrać do mieszkania? Jaka powinna być jej moc? Co warto wiedzieć zanim przystąpimy do jej montowania?

W tym roku upały solidnie dały się nam we znaki. Odczuły je zwłaszcza osoby mieszkające w blokach bowiem osiedla nierzadko w całości bywają wystawione na działanie promieni słonecznych. Nie dziwi zatem fakt, że zainteresowanie klimatyzacją w szybko nagrzewających się blokach szczególnie mocno wzrosło. Niezależnie od metrażu mieszkania.

Klimatyzacja w mieszkaniu 50 m2 – jaka moc?

Na początku trzeba sobie ustalić moc urządzenia. Przyjmuje się, że na każdy 1m2 mieszkania przypada 0,1 kW mocy klimatyzacji. Zatem decydując się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu 50m2 należy wybrać urządzenie generujące moc ok. 5 kW.  Dostosowanie mocy urządzenia do ilości posiadanych metrów zapewni nam komfort oraz wydajność, jakiej oczekujemy. Tu zatem nie ma co chodzić na skróty. W przeciwnym przypadku klimatyzacja nie przyniesie nam efektów a jedynie spore rozczarowanie.

Klimatyzacja w mieszkaniu – jaką wybrać?

Współczesny rynek oferuje kilka rozwiązań. Różnią się one ceną, wydajnością oraz budową. Najprostszym rozwiązaniem jest z pewnością przenośny klimatyzator. To urządzenie, którego położenie możemy dowolnie zmieniać. Jego praca wymaga wyprowadzenia rury o średnicy kilkunastu centymetrów poza schładzane pomieszczenie. W teorii powinniśmy zatem zadbać o wykucie odpowiedniego otworu w ścianie. W praktyce jednak najczęściej tą rurę wystawia się przez uchylone okno. Rozwiązanie może zatem niedrogie i nie wymagające żadnych prac montażowych, ale w takim wydaniu niewydajne oraz bardzo głośne.

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest klimatyzacja typu split. Składa się ona z dwóch połączonych ze sobą jednostek: jednostki wewnętrznej, umieszczonej w konkretnym pomieszczeniu, oraz jednostki zewnętrznej, znajdującej się na zewnątrz. Zaleta? Na pewno cicha praca bowiem jednostka generująca dźwięk zostaje umieszczona poza mieszkaniem. Kolejną jest wydajność takiego urządzenia: przy poprawnym doborze mocy do powierzchni będziemy się cieszyć przyjemnym chłodem w mieszkaniu.

Klimatyzacja w mieszkaniu 50 m2 – jak wygląda montaż?

O ile przenośny klimatyzator, tak jak już wspomnieliśmy, nie wymaga żadnych prac montażowych (ale też wtedy jego efektywność mocno spada), o tyle w przypadku klimatyzacji typu split już bez tych prac się nie obejdzie. Zanim zatem wpuścimy ekipę montażową do mieszkania, warto zdobyć niezbędne pozwolenia. Dlaczego? Jednostka zewnętrzna jest zazwyczaj umiejscowiona na balkonie lub bezpośrednio do elewacji budynku. A zatem na częściach wspólnych budynku. Co więcej, prace będą się wiązały z powstaniem niezbędnych otworów mocujących oraz doprowadzających niezbędne przewody. Dlatego zarządca budynku musi wydać zgodę na naruszenie stanu technicznego elewacji. W przeciwnym wypadku mogą nam być postawione zarzuty dewastacji części wspólnych.

Jeżeli mowa o montażu klimatyzacji w mieszkaniu, które nie jest własnością inwestora, wymagana będzie również zgoda właściciela mieszkania. Warto jednak aby montaż poprzedziły te wszystkie procedury, aby finalnie obecność klimatyzacji była źródłem komfortu a nie pretensji oraz problemów.