Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy i jaką wybrać?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była luksusowym rozwiązaniem. W efekcie tego na jej zakup mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Dziś klimatyzacja cieszy się ogromnym powodzeniem i stanowi coraz częstszy widok również w budownictwie mieszkaniowym. Co więcej, do wyboru mamy kilka rozwiązań. Jakie niosą ze sobą korzyści? Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

Polska ma dość różnorodny klimat. Nie brakuje letnich upałów, bywają również silne mrozy. Klimatyzacja w domu pozwala zatem stworzyć komfortowe warunki dostosowane do naszych potrzeb. Za pomocą klimatyzacji możemy bowiem powietrze schłodzić, ogrzać ale też osuszyć. Obecność klimatyzacji niesie zatem wiele zalet.

Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy zaplanować montaż?

Odpowiedź jest bardzo prosta: jak najszybciej. A konkretnie to już na etapie odbioru kluczy od dewelopera. To, co bowiem widać gołym okiem, to klimatyzator oraz jednostka zewnętrzna. Ale tym, czego nie widać, są kable oraz przewody, które dobrze jest ukryć w ścianie. Z tego powodu montaż klimatyzacji warto planować na wczesnym etapie. Oczywiście istnieje możliwość zamontowania klimatyzacji w urządzonym mieszkaniu. Wcześniej należy jednak wykonać staranny i dobrze przemyślany projekt, który będzie dopasowany do istniejących w mieszkaniu warunków. Ten, w połączeniu z dużym doświadczeniem ekipy montującej, pozwoli przeprowadzić instalację z niemal chirurgiczną precyzją, po której zamiast bałaganu, pozostanie jedynie komfort użytkowania.

Klimatyzacja w mieszkaniu – jaki rodzaj?

Osoby decydujące się na montaż klimatyzacji w bloku najczęściej wybierają pomiędzy dwoma rozwiązaniami. Tym częściej spotykanym jest klimatyzator ścienny. Jak sama nazwa wskazuje, to instalacja charakteryzująca się tym, że jednostka wewnętrzna jest montowana na ścianie. Wbrew pozorom jego obecność jest niezauważalna. Współczesne klimatyzatory pracują bowiem w sposób niemal niesłyszalny dla ludzkiego ucha. Względy estetyczne również nie stanowią już problemu. Pod kątem designu rynek bardzo się rozwinął i siermiężne urządzenia szpecące ściany odchodzą już do lamusa. Urządzenia można dostosować do stylu, w którym wykończone zostanie mieszkanie, koloru czy powierzchni.

Bardziej dyskretnym rozwiązaniem jest klimatyzacja kanałowa. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na klimatyzator ścienny, bądź też właściciel nie chce mieć go na widoku. Planując tego typu klimatyzację należy jednak liczyć się z obecnością podwieszanych sufitów lub dedykowanych przeróbek stolarskich. To bowiem pod nimi ukryty jest klimatyzator a powietrze dostaje się do mieszkania za pomocą niedużych, dyskretnych nawiewów. Rozwiązanie to najlepiej zda egzamin w nieco wyższych nieruchomościach. To bowiem klimatyzacja, rozprowadza powietrze za pomocą kanałów, dzięki czemu chłodne, lub ogrzane powietrze, jest wprowadzane do wnętrz w kilku miejscach jednocześnie.

Oczywiście na wybór korzystnego rozwiązania wpływa jeszcze kilka innych czynników. Nie tylko względy estetyczne mają tu znaczenie. Aby zatem klimatyzacja w jak największym stopniu wywiązywała się ze swojej roli, warto się z nami skontaktować. Pomożemy dobrać rodzaj klimatyzacji, wykonamy projekt i dobierzemy wydajność klimatyzacji do pomieszczenia, w którym będzie ona pracować. Tylko dobrze zaprojektowana instalacja przyniesie nam maksimum korzyści oraz komfortu. Bo też klimatyzacja w mieszkaniu to luksus, który będzie nam służył przez kolejne, długie lata.