Montaż klimatyzacji – nie rób tego błędu

Montaż klimatyzacji – nie rób tego błędu

Rosnące koszty życia zmuszają wiele osób do poszukiwania oszczędności. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej to właśnie cena danej usługi wpływa na jej ostateczny wybór. Atrakcyjny koszt stanowi obecnie najskuteczniejszą metodę pozyskania kolejnego klienta. Ale czy dla samego klienta to również dobra droga? Montaż klimatyzacji oraz montaż wentylacji to rozwiązanie, którym będziemy cieszyć się długie lata….lub będziemy je przeklinać. Taniej? Wcale nie oznacza lepiej.

Montaż klimatyzacji i wentylacji w najniższej cenie może wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ oszczędzasz na początkowych kosztach związanych z montażem oraz elementami instalacji. Jednak istnieje kilka powodów, dla których taka decyzja może być źródłem większej ilości zmartwień, niż radości z posiadania takich systemów. Oto kilka powodów, dlaczego montaż klimatyzacji i wentylacji w najniższej cenie wcale nie jest tak dobrą opcją, jak Ci się wydaje.

Niska cena? Niska jakość wykonania

Mimo, że rynek oferuje spory wybór, to nadal cena przekłada się na jakość, która za tą ceną stoi. Im zatem niższa cena, tym gorsza jakość wykonania bo tym gorsza jakość tworzyw użytych do produkcji oraz wszelkich podzespołów. Co za tym idzie, cena często przekłada się również na kompetencje firmy, zajmującej się montażem klimatyzacji oraz wentylacji w naszym domu. Trzeba mieć zatem z tyłu głowy ryzyko, że możemy mieć do czynienia z tanim pracownikiem a to bezpośrednio odbije się na jakości wykonania oraz wykończenia instalacji. A niewłaściwie zainstalowany system klimatyzacji lub wentylacji nie będzie działać efektywnie oraz może generować problemy, takie jak hałas, wycieki czy problemy z cyrkulacją powietrza.

Oszczędzasz tylko na początku

Niska jakość instalacji to większe ryzyko awarii oraz większego zużycia energii. Jeśli system klimatyzacji lub wentylacji nie jest prawidłowo zainstalowany, może pracować niewydajnie, co prowadzi do wyższych kosztów eksploatacji, które na koniec dnia to Ty poniesiesz z własnej kieszeni. Tanie rozwiązania nie są tak energooszczędne i efektywne jak te droższe, lepiej wykonane. Bo też niższa cena to wyraźny sygnał, że producent gdzieś zaoszczędził na kosztach produkcji a to musi odbić się na samym produkcie.

Instalacja niskiej jakości może mieć również krótszą żywotność, co oznacza, że trzeba będzie ją częściej serwisować lub wymienić szybciej, niż pierwotnie zakładałeś. Początkowa oszczędność jest zatem pozorna. Może się bowiem okazać, że późniejsze awarie oraz usterki szybko „zjedzą” tą różnicę, którą udało się zaoszczędzić na początku.

Niska cena to brak gwarancji oraz bezpieczeństwa

Firmy oferujące najniższe ceny często nie dają ani gwarancji na wykonane prace, ani późniejszego wsparcia technicznego. Jeżeli napotkasz zatem problemy z zainstalowanym systemem, możesz być później zdany wyłącznie sam na siebie. Warto zatem upewnić się jeszcze przed zamówieniem usługi, czy taką gwarancję uzyskasz oraz czy możesz liczyć na późniejszą pomoc w razie problemów. Warto także zamawiać dany produkt u firmy posiadającej autoryzację danej marki. To bowiem najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie dla każdego użytkownika.

Mówiąc o niższej jakości nie można pominąć również kwestii bezpieczeństwa. Nieprawidłowo podłączone lub nieodpowiednio zamontowane urządzenia mogą prowadzić do wycieków, zwarcia elektrycznego lub innych problemów, które mogą zagrażać twojemu bezpieczeństwu i bezpieczeństwu domowników.

Reasumując: nie ma niczego złego w poszukiwaniu kompromisu pomiędzy ceną a otrzymaną w zamian jakością. Warto porównywać oferty oraz doświadczenie firm, z których usług zamierzamy korzystać. Ale jak najniższa cena nie powinna być jedynym i wyłącznym kryterium, które wpłynie na ostateczną decyzję. Warto brać pod uwagę również jakość, która później będzie odczuwalna pod absolutnie każdym względem.