Rozwój technologii i szeroki dostęp do urządzeń, zapewniających komfort mieszkania sprawia, że coraz więcej domowników inwestuje w profesjonalny sprzęt, taki jak rekuperacja. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która w pomieszczeniach wymienia zużyte powietrze na świeże i robi to praktycznie bez strat energii, nawet zimą. Montaż rekuperacji stanowi energooszczędne rozwiązanie, zapewniające wysoki standard wygody. Jeżeli jednak chcesz się cieszyć pełnią korzyści z takiego urządzenia, musi on zostać odpowiednio zainstalowany, a do tego będziesz potrzebować pomocy fachowców. Dlaczego? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Co składa się na sprawnie działający system rekuperacji?
Jeżeli chcesz, aby Twój system wentylacji mechanicznej działał poprawnie, musisz zwracać uwagę na szczegóły. Sprawnie działający system powinien wymieniać zużyte powietrza na nowe, nie zużywając w tym procesie dużych ilości energii. Nawiewane powietrze jest dodatkowo filtrowane, czyli pozbawione zanieczyszczeń, co wpływa na zdrowie domowników. Instalacja rekuperacji wiąże się z takimi korzyściami, jak: oszczędności na ogrzewaniu, czyste powietrze we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok.
Z pewnością zależy Ci na tym, aby system rekuperacji spełniał swoje zadanie, a do tego potrzeba spełnienia kilku warunków:
- odpowiedni projekt wentylacyjny;
- profesjonalny montaż rekuperacji;
- wysokiej jakości rekuperator;
- regularny serwis systemu.
Czy poradzisz sobie ze wszystkim sam? Jeżeli sam nie jesteś fachowce, z pewnością nie, dlatego oczywistym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów. Dobra firma wykona powierzone zadania z odpowiednią precyzją i gwarancją jakości.
Jak wygląda montaż rekuperacji?
Montaż rekuperacji to praca etapowa. Na początku trzeba wykonać instalację wentylacyjną, która polega na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych. Kolejny krok to wykonanie punktów nawiewnych i wywiewnych, przez które ma być rozprowadzane powietrze. Po zamontowaniu rekuperatora, powietrze w systemie wentylacyjnym zasysane jest z zewnątrz przez otwór w ścianie zewnętrznej, a następnie dzięki kanałom wentylacyjnym dostaje się do rekuperatora i przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym odbierana jest energia z powietrza. Powietrze w rekuperatorze jest filtrowane i oddawane do poszczególnych pomieszczeń w domu. Oczywiście żeby cały system działał poprawnie wszystkie etapy instalacji muszą zostać wykonane z najwyższą dokładnością. Jeżeli nie jesteś pewien, że poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie, poproś o pomoc profesjonalistów.
Dlaczego warto zaufać fachowcom?
Podczas samodzielnego montażu rekuperacji dochodzi do wielu błędów, takich jak:
- brak szczegółowego projektu instalacji;
- źle dobrane przewody instalacyjne;
- brak stosownego przepływu pomiędzy pomieszczeniami;
- i wiele innych.
Doświadczona firma stworzy dokładny projekt i na jego podstawie dokona prac instalacyjnych, korzystając z profesjonalnych atestowanych narzędzi.