Zapach z klimatyzacji – jaka jest przyczyna?

Regularnie serwisowana i właściwie użytkowana klimatyzacja będzie nam służyć przez okrągły rok. Może jednak dojść do sytuacji, w której poczujemy brzydki zapach z klimatyzacji. Jaka jest tego przyczyna? Jeżeli klimatyzacja jest regularnie serwisowana, to może mieć to związek z odprowadzaniem skroplin. Na szczęście brzydkim zapachom skutecznie można zapobiec.

Chłód to nie wszystko

Zanim przejdziemy do sedna, warto wspomnieć czym jest odprowadzanie skroplin w klimatyzacji. Otóż klimatyzator schładzając powietrze powoduje kondensację czyli wykraplanie wilgoci znajdującej się w sposób naturalny w powietrzu. Im wyższa wilgotność powietrza, tym większa ilość skroplin. Ich odprowadzanie odbywa się dwoma metodami: bezpośrednio do kanalizacji lub na zewnątrz budynku. My skupimy się na tej najczęściej stosowanej, jaką jest odprowadzanie skroplin do kanalizacji. Tego typu rozwiązanie ma jedną, podstawową zaletę: nie wymaga opróżniania zbiorniczka ze zgromadzoną wodą. Skropliny są bowiem automatycznie odprowadzane do kanalizacji. W tym celu na wcześniejszym etapie, czyli projektowania klimatyzacji w domu, należy uwzględnić wpięcie się do pionu kanalizacji.

Syfon to podstawa

Decydując się na tego typu rozwiązanie należy zamontować dedykowany syfon podtynkowy. To właśnie on będzie zapobiegać wydostawaniu się brzydkiego zapachu z klimatyzacji. Jaka jest tego przyczyna? Przykry zapach powstaje, kiedy klimatyzacja nie jest użytkowana przez dłuższy czas lub przy czasowym braku wody. Dochodzi wtedy do wydostawania się gazów kanalizacyjnych które możemy poczuć w klimatyzowanym pomieszczeniu. Tu z odsieczą nadchodzi syfon. Wyposażony w zawór z pływającą kulą lub specjaną membraną, będzie zamykał się automatycznie zapobiegając przedostawaniu się tych gazów do użytkowanej przestrzeni.  System, jak widać, bardzo prosty i bardzo skuteczny zarazem.

Zadbaj o higienę

Brzydki zapach z klimatyzacji może być spowodowany dużą ilością zabrudzeń, które osiadają na filtrze klimatyzacji. Pamiętajmy, że klimatyzacja zapewni Ci ogromny komfort, ale pod warunkiem, że będziesz o nią systematycznie dbać. Dlatego tak istotnym jest czyszczenie klimatyzacji dwa razy do roku, aby zapobiegać takim efektom ubocznym jak przykry zapach z klimatyzacji. W tym celu należy korzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która posiada wszelkie niezbędne narzędzia, oraz specjalne środki chemiczne usuwające pleśń, grzyby i bakterie a jednocześnie pozostające bezpieczne dla naszego zdrowia.

Jeżeli chcesz wykonać przegląd klimatyzacji, lub też poczujesz brzydki zapach, skontaktuj się z nami. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu układów klimatyzacji, montażu oraz serwisowaniu klimatyzacji. Znamy wszystkie przyczyny brzydkiego zapachu z klimatyzacji. Pomożemy Ci skutecznie uporać się z tym problemem. Nie zwlekaj z jego rozwiązaniem do ostatniej chwili. Pamiętaj, że klimatyzacja ma służyć Twojemu zdrowiu, a nie szkodzić.