Powiewy problemów z remontem… Z czym borykają się Polacy?

„Czekasz na tę jedną chwilę” – teoretycznie słowami znanej piosenki można ująć moment, w którym rozpoczynamy urządzanie domu czy też mieszkania. W praktyce owszem, Polacy coraz częściej czekają. Ale na jakikolwiek finał tego procesu. Brak realizacji prac w terminie, łamanie zapisów umowy, materiały słabej jakości – to tylko niektóre z problemów, które oddalają moment odbioru domu czy też mieszkania do użytkowania. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Na co zwracać uwagę?

Fora dyskusyjne na temat remontów wręcz roją się od tego typu przypadków. Obok notorycznych odstępstw od harmonogramu prac, plagę stanowią również nieuczciwe firmy, które pobierają zaliczkę na materiały i znikają bez śladu. Spore trudności Polacy mają również z wyegzekwowaniem poprawek na wadliwie zamontowaną klimatyzacją czy też rekuperacją. A wadliwy montaż ma szereg konsekwencji.

Montaż klimatyzacji i rekuperacji – dlaczego warto weryfikować firmę?

Na rynku obecnie jest bardzo wielu wykonawców. Jak w każdej branży, tak również tutaj różnice kryją się w cenie, za którą stoi cały szereg aspektów: długość doświadczenia, ilość realizacji, stopień ich zaawansowania oraz jakość oferowanych urządzeń i materiałów. Polacy skarzą się również na przypadki, w których portfolio danego wykonawcy, jak się później okazuje, powstaje na bazie zdjęć pobieranych ze strony innych firm. 

Warto zatem sprawdzać czy dana firma jest wpisana do rejestru CEIDG i jak długo działa na rynku. Dobrze jest również zweryfikować jej uprawnienia, a konkretnie posiadanie certyfikatów potwierdzających wiedzę niezbędną do projektowania układów klimatyzacji oraz rekuperacji. Montaż klimatyzacji czy rekuperacji wymaga bowiem nie tylko sporządzenia projektu (i to jest warunek konieczny), ale również dokonania precyzyjnych obliczeń. To dzięki nim wiadomo jak wydajne urządzenie zamontować w danym domu, biorąc pod uwagę jego powierzchnię oraz ilość zamieszkujących w nim osób.  

Brak doświadczenia w montażu klimatyzacji lub rekuperacji – skutki

Prawidłowy montaż rekuperacji lub klimatyzacji jest kluczowy. Wpływa nie tylko na wydajność tych systemów, ale również na żywotność. Zdecydowana większość awarii klimatyzacji ujawnia się bowiem w okresie 2-4 lat od momentu montażu i w większości przypadków jest spowodowana nieszczelnością układu. Ta powstaje nie tylko w efekcie nadmiernych luzów, ale również w wyniku zbyt mocnego dokręcania wybranych elementów. To powoduje bowiem pęknięcia i wycieku czynnika chłodzącego. Dobrze zamontowana klimatyzacja powinna również znajdować się w odpowiedniej odległości od sufitu i wykazywać się prawidłowym kielichowaniem.

Z kolei w przypadku rekuperacji najczęstszymi błędami jest źle zaprojektowana instalacja oraz zły dobór rekuperatora. A to prowadzi do jego zbyt wytężonej pracy, co przekłada się na awarie oraz większy pobór energii elektrycznej. Usunięcie usterek, wymiana urządzenia (o ile jest to możliwe) lub dokonanie poprawek w instalacji przez kolejną ekipę to niestety czas, który odsuwa upragniony moment wprowadzenia się do domu. Ale to również dodatkowe koszty, jakie należy ponieść. Można zatem powiedzieć, że niektóre oszczędności tylko z pozoru będą oszczędnościami.

Polak nie musi być mądry po szkodzie

Mówią, że w sieci nic nie ginie. Bez problemu można zatem znaleźć opinie na temat danej firmy oraz zweryfikować poziom świadczonych przez nią usług. Nieuczciwe praktyki to bowiem dziś prawdziwa plaga na rodzimym rynku, co wcale nie oznacza, że musimy być kolejną ofiarą. Brak jakichkolwiek opinii już należy traktować jako sygnał ostrzegawczy. Nie ma jednak wątpliwości, że czasami warto poświęcić kilka minut na weryfikację danej firmy, niże kierować się wyłącznie jak najniższą ceną. Bo za takie decyzje przychodzi nam później zapłacić …. cenę. I to zdecydowanie wyższą, niż mogło się to wydawać.