Refleksole czy klimatyzacja? Co jest skuteczniejszym rozwiązaniem?

Upały są w Polsce coraz dłuższe i coraz bardziej intensywne. Staramy się zatem zabezpieczać domy przed wysoką temperaturą na różne sposoby. Który z nich jest jednak najbardziej skuteczny? Czy refleksole są lepsze, niż klimatyzacja? Dziś porównamy zasadę działania obydwu rozwiązań zwłaszcza, że obecność jednego z nich w domu nie wyklucza drugiego. Za to razem mogą naprawdę wiele zdziałać.

Zbyt wysoka temperatura jest bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Co więcej, nie mówimy tu wcale o tropikalnych ukropach. W zależności od wilgotności powietrza ten niebezpieczny poziom zaczyna się już bowiem nawet po przekroczeniu 26 stopni Celcjusza. Dlatego tak ważnym jest aby w gorące dni utrzymywać w domu niższą temperaturę. W tym celu najczęściej montuje się klimatyzację. A jak działają refleksole?

Refleksole – jak działają?

Refleksole to tekstylne rolety produkowane z PCW lub tkaniny, która jest powlekana tym tworzywem. Najczęściej są wykorzystywane w budynkach o dużej ilości przeszklonych powierzchni, zimowych ogrodach czy biurach. Ich zadaniem jest odbijać promieniowanie słoneczne aby zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń. Obecność refleksoli pomaga zatem zachować pewien poziom komfortu, jakim jest przebywanie w pomieszczeniach o względnie przyjemnej temperaturze. Warto jednak pamiętać, że refleksole chronią przed nagrzewaniem, ale nie pomagają regulować temperatury powietrza. A to oznacza, że kiedy nadejdą upały, za pomocą refleksoli zacienimy wnętrza naszego domu zapobiegając jego ekstremalnemu nagrzaniu, ale poczucie chłodu zapewni nam dopiero praca klimatyzacji.

Refleksole a klimatyzacja – różnice w działaniu

Klimatyzacja to rozwiązanie składające się z dwóch jednostek mechanicznych (zewnętrznej i wewnętrznej), mające realny wpływ na regulację temperatury. O ile bowiem refleksole montowane na  oknach pomagają zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń, działanie klimatyzacji pomaga je schłodzić do wybranej przez nas temperatury. Za pomocą refleksoli uzyskamy zatem temperaturę pomieszczeń, w której łatwiej będzie nam funkcjonować, a za pomocą klimatyzacji uzyskamy temperaturę, której oczekujemy i którą to możemy sobie ustawić z dokładnością co do jednego stopnia. Dodatkowo klimatyzacja, obok chłodzenia powietrza, posiada również funkcję grzania, a za pomocą nowoczesnych filtrów także je oczyszcza. Co więcej, klimatyzacja pomaga również usuwać nadmiaru wilgoci z powietrza zatem lista jej zadań jest nieco dłuższa niż w przypadku refleksoli.

Co jest lepszym rozwiązaniem – refleksole czy klimatyzacja?

Trudno porównywać ze sobą te dwa rozwiązania. Obydwa mają bowiem zapewnić nam maksymalny komfort w upalne dni, ale refleksole pomogą nam zbić temperaturę pomieszczeń tylko do pewnego poziomu podczas kiedy klimatyzacja daje nam całe spectrum możliwości na tym polu. Jedno jest pewne: jedno rozwiązanie nie wyklucza drugiego a razem mogą dać nam doskonałe efekty. Obecność refleksoli wspomaga bowiem pracę klimatyzacji, która w mniej nagrzanych pomieszczeniach może mniej intensywnie pracować. A to przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Decydując się zatem na montaż klimatyzacji nie musimy decydować się na refleksole aby stworzyć sobie komfortowe warunki życia nawet w te najbardziej upalne dni. Ale decydując się na refleksole warto pamiętać, że one nie pozwolą nam regulować temperatury a jedynie nieco ją zbić. Ponadto refleksole ograniczają nam ilość światła dziennego w pomieszczeniu podczas kiedy klimatyzacja tego już nie wymaga. Warto zatem rozważyć montaż obydwu rozwiązań, w miarę możliwości, albo pójść na pewne ustępstwa.