Rekuperacja – bezproblemowe działanie i gwarancja komfortu na co dzień …

Wymiana filtrów rekuperacji – zapobiegasz awariom

Przez filtry rekuperacja przewodzi powietrze, którym finalnie oddychają domownicy. Filtry zatrzymują kurz, owady, pył oraz wszelkie inne zabrudzenia. Systematyczna praca sprawia, że na tych filtrach osadza się coraz więcej zanieczyszczeń, których nagromadzenie w coraz większym stopniu utrudnia przedostawanie się powietrza. Efekt? Rekuperator musi pracować coraz ciężej i bardziej intensywnie aby to powietrze nam finalnie dostarczyć. A to przekłada się na zdecydowanie bardziej wytężoną pracę na wyższych obrotach, co skutkuje jego większą szansą awarii oraz wyższym zużyciem energii. Nie trzeba tłumaczyć, że te koszty są niewspółmiernie wyższe od kosztów wymiany filtra. Odkładanie w czasie jego wymiany stanowi zatem pozorną oszczędność w domowym budżecie. Zwłaszcza, że ich wymiana wcale nie jest tak częsta, jak mogłoby się wydawać pod warunkiem, że zadbamy o higienę i regularną wymianę filtra wstępnego.

Warto również pamiętać, że tu słowa „cena jest tym ,co płacisz, jakość jest tym, co dostajesz” mają mocne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tańsze zamienniki dobrych filtrów oferują bowiem jedynie niższą cenę. Za to jakość na tyle niską, że filtry te nie spełnią swojego zadania za to narażą cały system na zabrudzenia oraz awarie.

Właściwe ustawienie anemostatów – obniżasz zużycie prądu

Użytkownicy rekuperacji często również zapominają, jak ogromną rolę obok samych filtrów odgrywają anemostaty. W codziennym użytkowaniu nie zwracamy na nie uwagi. A warto. Właściwe ustawienie anemostatów nawiewnych oraz wywiewnych gwarantuje nam właściwą cyrkulację powietrza oraz, co równie istotne, właściwe proporcje pomiędzy ilością powietrza, które jest odprowadzane na zewnątrz, a ilością powietrza doprowadzane do naszego domu. Zaburzenie tych proporcji skutkuje bardziej wzmożoną pracą urządzenia a to z kolei zawsze się przełoży na wyższe zużycie energii.

Wymieniaj filtry, kontroluj ustawienia a będzie niedrogo i bezawaryjnie

Na chwilę obecną w każdym domu pracuje niezliczona ilość urządzeń zasilanych energią elektryczną. Rekuperacja jest po prostu kolejnym z nich. Umiejętne korzystanie przełoży się na niższe zużycie energii a dbałość o jej stan techniczny na dłuższe i bezawaryjne działanie. Technologie oraz różnego rodzaju rozwiązania są bowiem po to aby z nich korzystać i cieszyć się ze wszystkich zalet, jakie ze sobą niosą. Ale dbałość o ich stan techniczny jest po prostu wpisana w ich działanie. Dbaj zatem o systematyczną wymianę filtrów, nie ulegaj złudnej oszczędności, jaką stanowią tańsze zamienniki gorszej jakości, korzystaj wyłącznie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się montażem oraz serwisowaniem rekuperacji oraz kontroluj co jakiś czas wszystkie ustawienia a będziesz odczuwać ogromne korzyści z posiadania rekuperacji. Zwłaszcza zimą otrzymując wyraźnie niższe rachunki za ogrzewanie domu.