Rekuperacja, czy klimatyzacja?

Rekuperacja, czy klimatyzacja?

Jakość wdychanego powietrza jest równie istotna, co jakość spożywanego jedzenia. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej mówi się o nowoczesnych systemach mających zapewnić w domu świeże i czyste powietrze. Połączenie rekuperacji i klimatyzacji pozwala nie tylko zadbać o świeże powietrze w domu ale również o jego jakość. Bo na koniec dnia to, czym oddychamy, bezpośrednio wpływa na nasz sen, koncentrację oraz samopoczucie.

Projektowanie domu z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Szereg ważnych decyzji trzeba bowiem podjąć już na samym początku. Jeżeli niektóre z  rozwiązań zechcemy wdrożyć później, może to się okazać dość trudne. Warto zatem poszukać odpowiedzi na pewne pytania zanim zamkniemy stan surowy naszego domu. Jedno z nich najczęściej brzmi: montować klimatyzację czy rekuperację? Czy jedno rozwiązanie może zastąpić efekty działania drugiego?

Klimatyzacja a rekuperacja – różnice w działaniu

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie warto zrozumieć jak działają obydwa rozwiązania. Otóż rekuperacja odpowiada za nieustanną wymianę powietrza. Dostarcza ona świeże powietrze bogate w tlen a odprowadza z domu to, które jest „zużyte” czyli nasycone dwutlenkiem węgla, kurzem i wilgocią.

Z kolei klimatyzacja to rozwiązanie skoncentrowane na poszczególnych parametrach powietrza, które zostanie już doprowadzone do wnętrza naszego domu. Jej zadaniem jest bowiem regulacja temperatury, wilgotności oraz czystości powietrza wdychanego przez wszystkich domowników.

Najprościej rzecz ujmując rekuperacja dba zatem o dostarczenie świeżego powietrza a klimatyzacja o jego jakość. Połączenie tych obydwu rozwiązań pozwala zatem osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.

Klimatyzacja a rekuperacja – różnice w budowie

Na obydwa rozwiązania warto się decydować na początkowym etapie budowy. Rekuperacja to bowiem sieć kanałów, którymi wędruje świeże oraz „zużyte powietrze”. Sercem konstrukcji jest rekuperator, w którym dochodzi do oddania ciepła przez zużyte powietrze aby to świeże, doprowadzone z zewnątrz, nie wychładzało nam domu. Rekuperator jest również wyposażony w nowoczesne filtry powietrza, których zadaniem jest zatrzymać zanieczyszczenia m.in. kurz, owady, pył i smog.

Z kolei obecność klimatyzacji wiąże się z montażem klimatyzatora (jednostka wewnętrzna) oraz wentylatora (jednostka zewnętrzna). Tu również trzeba zrobić miejsce w ścianie (kanał na przewody) ale są to zdecydowanie mniej zaawansowane prace niż w przypadku rekuperacji.

Obecność klimatyzacji bardziej odczujemy latem chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby pracowała dla nas cały rok. Współczesne klimatyzatory nierzadko mają bowiem również opcję podnoszenia temperatury powietrza dzięki czemu korzyści z klimatyzacji możemy czerpać także w te chłodniejsze dni. Należy jednak pamiętać, że klimatyzacja nie odpowiada za dostarczanie świeżego powietrza a jedynie wpływa na temperaturę oraz wilgotność (klimatyzacja osusza) powietrza w domu. Podnosi zatem komfort życia zwłaszcza kiedy temperatura za oknem daje się we znaki.

Rekuperacja czy klimatyzacja – wnioski

Obecność jednego rozwiązania nie przeczy drugiemu. Wręcz przeciwnie, kto zdecyduje się na montaż rekuperacji oraz klimatyzacji ten będzie się cieszył nie tylko świeżym i czystym powietrzem ale również o temperaturze oraz wilgotności odpowiadającej aktualnym potrzebom. Jednym słowem będzie się cieszył kompleksowym pakietem zalet. Jeżeli jednak decydować się wyłącznie na jedno rozwiązanie to z pewnością rekuperacja jest tym, którego obecność odczujemy bardzo wyraźnie. Do życia potrzebny nam jest bowiem tlen. A tego sama klimatyzacja nam nie da.