Rekuperacja – czysta korzyść!
Rosnące koszty ogrzewania domu odczuły miliony Polaków. Nie dziwi zatem fakt, że popularność rekuperacji w naszym kraju dynamicznie wzrosła. To bowiem rozwiązanie, które pozwala poczynić spore oszczędności w domowym budżecie. Decydując się na montaż rekuperacji podstawowym kryterium nie powinna być jednak najniższa cena. Jakie bywają tego konsekwencje?
O korzyściach z posiadania rekuperacji nie trzeba już nikogo przekonywać. Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła nie tylko zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza w domu, ale również pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Dzieje się tak ponieważ rekuperator, czyli wymiennik ciepła, jak sama nazwa wskazuje, ogrzewa świeże powietrze z zewnątrz ciepłem „zużytego powietrza” odprowadzanego na zewnątrz. Tym sposobem zapobiega wychładzaniu domu.
Montaż rekuperacji – niska cena to wyższe wydatki
Im wyższy popyt na dany produkt bądź usługę, tym więcej pojawia się na rynku dostawców próbujących zaspokoić potrzeby konsumentów. Co oczywiste, ich oferta różni się pod wieloma względami. Jednym z nich, najczęściej branym pod uwagę, jest cena. W dobie szalejącej inflacji coraz więcej osób szuka jak najtańszych rozwiązań aby ponieść jak najniższą cenę za zakup oraz montaż rekuperacji. Warto jednak wiedzieć, że niska cena ma swoje konsekwencje, które odczujemy w niedalekiej przyszłości.
Tańsze rozwiązania są wykonywane z elementów o gorszych parametrach technicznych. Decydując się na montaż jak najtańszej rekuperacji musimy mieć zatem świadomość, że za niską ceną stoi równie niska jakość materiałów montażowych i urządzenia. A mając na uwadze, że rekuperacja to rozwiązanie, które ma nam służyć przez kolejne, długie lata, warto się dobrze zastanowić czy niższa cena zakupu nie przysporzy nam w późniejszym czasie kosztownych awarii, których usunięcie będzie się wiązało z wezwaniem profesjonalnej ekipy.
Mniejszy wydatek – mniejsza wydajność
Centrum dowodzenia rekuperacji jest rekuperator. Śmiało można powiedzieć, że to serce całego rozwiązania. Wybierając rekuperację do domu jego wydajność i moc nie pozostają bez znaczenia. Im niższa cena rekuperacji, tym gorszy jakościowo, lub nieprawidłowo dobrany może być sam rekuperator. A to oznacza, że rekuperacja może nie spełnić naszych oczekiwań. Koszty ogrzewania domu wcale zatem nie spadną bowiem tak bardzo, jakbyśmy się spodziewali, lub pojawią się bardzo wysokie rachunki za prąd. Zamiast satysfakcji będzie zatem spore rozczarowanie.
Im taniej, tym większe ryzyko usterki
Umówmy się, że jeżeli producent chce zaoferować niższą cenę swojego produktu, to sam gdzieś w procesie produkcji musi poczynić stosowne oszczędności. Najczęściej zrobi to na etapie doboru podzespołów oraz materiałów wykorzystanych w produkcji. A zatem decydując się na te najtańsze rozwiązania nie można się potem dziwić, że dość szybko one zawodzą, lub pojawiają się usterki w ich działaniu. Szukanie najtańszych rozwiązań to zatem pozorna oszczędność. Za ceną kryje się również nie tylko jakość samego produktu, ale także usługi montażu. Warto zatem mieć z tyłu głowy, że doświadczeni fachowcy, którzy mają ogromną wiedzę, niezbędne uprawnienia i doświadczenie w różnorodnych realizacjach, wykonają usługę na najwyższym poziomie. Płacimy zatem za swój święty spokój, że wszystko będzie później działać jak należy.
Warto szukać kompromisu ale…
…nie za wszelką cenę. A zatem dobrze jest porównywać koszt zakupu i montażu rekuperacji, ale nie decydować się na ten najniższy, rynkowy pułap. Zamiast korzyści z posiadania rekuperacji będziemy mieć bowiem rozczarowanie z efektów jej działania oraz awarie, które tylko wygenerują w domowym budżecie dodatkowy koszt i przerwę w działaniu rekuperacji. A nic tak nie irytuje, jak błędne decyzje oraz nieprzewidziane wydatki.