rekuperacja

Rekuperacja, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji wyposażone są często w rekuperator, wysoce wydajne i efektywne urządzenie, pozwalające poprawić funkcjonowanie całego gospodarstwa. Rekuperator jest odpowiedzialny za oczyszczanie zużytego powietrza oraz odzyskiwanie z niego ciepła. Dzięki temu cały system będzie działał jeszcze sprawniej, a koszty ponoszone z tytułu ogrzewania zostaną obniżone. W naszym krótkim wprowadzeniu w tematykę rekuperatorów skupiamy się na ich użytkowych aspektach oraz podpowiadamy – na co zwrócić uwagę oraz jakimi kryteriami należy się kierować w trakcie zakupu rekuperatora.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – czyli dobrze dobrany rekuperator

Rekuperator stanowi element rozbudowanego systemu, w którym znajdują się także wentylatory, filtry, jednostki ciepła, sterowniki, nagrzewnice i inne elementy. W trakcie zakupów warto przyjrzeć się dokładnie sprawności dostępnych urządzeń, od której zależeć będzie ich zdolność do bieżącego oczyszczania powietrza i odzyskiwania ciepła. Wydajność urządzeń określa się w metrach sześciennych na godzinę pracy przy określonym ciśnieniu (zazwyczaj na poziomie 200 Pa).

Rodzaj wybranego wymiennika ciepła ma olbrzymi wpływ na jego przydatność do zastosowania w konkretnym miejscu. Warto zwrócić uwagę na wymienniki przeciwprądowe oraz obrotowe, których poziom odzysku ciepła wynosi nawet 80%. Mniej wydajne, choć w niektórych projektach jak najbardziej warte zastosowania, są wymienniki krzyżowe, o poziomie odzysku 60%. Oczywiście im wyższa jest wartość tego parametru, tym lepszy i bardziej wydajny będzie wymiennik.

Poziom zużycia prądu to istotna sprawa z uwagi na tryb pracy rekuperatorów. Często są aktywne przez 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni w roku. Najkorzystniejszym wyborem będzie sięgnięcie po rekuperator generujący koszty na poziomie 100-200 zł rocznie lub niewiele większe.

Rekuperacja może być także wyposażona w automatyczny bypass, w pełni zintegrowany z systemem. Pozwala na jego sprawne działanie przez cały rok i obniżenie kosztów użytkowania. W okresie letnim, bypass będzie pobierał chłodnie powietrze nocą i kierował je do pomieszczeń, omijając wymiennik ciepła. W ten sposób ograniczy koszty eksploatacji całego systemu.

Pozostałe istotne funkcje i kryteria zakupu

Przyglądając się oferowanym rekuperatorom warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych funkcji, takich jak odzysk wilgoci, możliwość podłączenia do jednostki chłodzącej bądź możliwość podłączenia gruntowych wymienników ciepła. By urządzenie nie zaburzało komfortu domowników, warto też upewnić się jaki jest typ zastosowanej izolacji akustycznej oraz termicznej, a także ile decybeli emituje urządzenie w trakcie pracy.

Pomocne będzie też zwrócenie uwagi na zastosowane wentylatory, a zwłaszcza rodzaj zasilającego je prądu. Polecamy wentylatory zasilane prądem stałym, odznaczające się większą wydajnością niż warianty na prąd zmienny. Na koniec warto wspomnieć o przystosowaniu rekuperatora do działania w niskich temperaturach, do czego konieczne będzie jego wyposażeniem w system antyzamrożeniowy.