Rekuperacja – dlaczego warto dbać o czystość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy?

Przebywając w domu, z pewnością chcesz móc cieszyć się czystym  powietrzem bez zanieczyszczeń. Wietrzenie pomieszczeń, szczególnie zimą bywa coraz bardziej problematyczne ze względu na przeciągi oraz wpływający do wnętrz smog. Między innymi właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się systemy rekuperacji. Zobaczmy, jakie korzyści daje dbałość o czystość powietrza w pomieszczeniach domowych i biurowych.

Dlaczego warto dbać o czystość powietrza w domu?

Zła jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz Ty i Twoi bliscy, może wpłynąć negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Zanieczyszczenia w atmosferze nie tylko prowadzą do infekcji oddechowych, ale też sprzyjają rozdrażnieniu i spadkowi koncentracji oraz mogą powodować ciągłe zmęczenie, ból głowy czy podrażnienie gałek ocznych. Niestety nawet regularne wietrzenie pomieszczeń może nie pomóc w sezonie grzewczym, gdy w atmosferze unosi się wiele zanieczyszczeń. Jeżeli więc chcesz zadbać o czystość powietrza w swoim domu, postaw na rekuperację, czyli system wentylacji energooszczędnej, który skutecznie poprawi jakość powietrza w budynku.

Czyste powietrze dzięki rekuperacji – jakie są zalety takiego rozwiązania?

System rekuperacji to stosunkowo duży wydatek, jednak wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla zdrowia, jak i, na dłuższą metę, portfela domowników.

Wśród zalet rekuperacji wyróżniamy:

  • czyste i świeże powietrze przez cały rok:  odpowiednio zamontowany system wymienia stare powietrze na nowe, jednak zanim nowe powietrze zostanie wprowadzone do wnętrza, podlega filtracji i zostaje pozbawione zanieczyszczeń. Dzięki temu możesz cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w domu, niezależnie od  pogody i smogu na zewnątrz;
  • spore oszczędności na ogrzewaniu: wiele osób decyduje się na instalację rekuperacji z uwagi na względy ekonomiczne. Choć samo przygotowanie instalacji stanowi dość duży koszt, na dłuższą metę dobry system rekuperacji pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o 50%;
  • ochrona przed smogiem: smog to duży problem szczególnie w miesiącach zimowych. Wysokiej jakości rekuperatory nie tylko pomagają pozbyć się zanieczyszczeń, ale też chronią przed smogiem. Jest to działanie wykazujące dużą korzyść dla zdrowia domowników, ponieważ w smogu znajduje się wiele szkodliwych dla układu oddechowego i skóry pyłów. Stosując rekuperator, możesz cieszyć się świeżym powietrzem bez wietrzenia i wpuszczania do domu szkodliwych substancji.

Jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wpływa na samopoczucie domowników?

Świeże i czyste powietrze w pomieszczeniach to również ulga dla samopoczucia domowników. Wśród zalet rekuperacji można więc wyróżnić także:

  • poprawę ogólnego samopoczucia, lepszą koncentrację i więcej energii do działania;
  • powietrze wolne od alergenów;
  • brak przeciągów, co zmniejsza ryzyko częstych przeziębień.

Dom to miejsce, w którym warto spędzać jak najwięcej czasu z rodziną. Jeżeli jednak chcesz ten czas jak najlepiej wykorzystać, zadbaj o dobrą jakość powietrza w swoich czterech ścianach.