Zasada działania jest relatywnie prosta. Rekuperacja odprowadza z domu „zużyte” powietrze jednocześnie dostarczając świeże. Kluczowym podczas tej wymiany jest odzysk ciepła z usuwanego na zewnątrz powietrza. Za cały ten proces odpowiedzialny jest rekuperator, w którym z kolei znajduje się wymiennik. Na rynku są dostępne różne rodzaje wymienników. Który wybrać? Omówimy różnice w najpopularniejszych z nich.
Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem, nasz dom powinien oddychać. Latem z chęcią wietrzymy domowe pomieszczenia ale w pozostałe pory roku szczelnie zamykamy dom. To właśnie wtedy niemal na wagę złota jest w domu rekuperacja. Nie tylko bowiem zapewnia właściwą cyrkulację powietrza ale przede wszystkim odzyskuje ciepło z tego, które odprowadza na zewnątrz. Tym sposobem rekuperacja zapobiega spadkom temperatury, a co za tym idzie, pomaga nam oszczędzać na ogrzewaniu domu.
Rekuperator – gdzie zamontować?
Wentylacja z odzyskiem ciepła to sieć kanałów, której sercem jest rekuperator. Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to: gdzie zamontować rekuperator? Najlepiej umieścić go w suchym i niezbyt nasłonecznionym miejscu, w którym zawsze panuje dodatnia temperatura. Zwykle jest to kotłownia lub tzw. pomieszczenie gospodarcze. Nasi klienci wybierają również strych. A skoro już o montażu mowa to warto również podkreślić kiedy jest najlepszy czas na montaż rekuperacji. Odpowiedź jest prosta: na etapie generalnego remontu bądź też budowy domu. Wynika to z konieczności ukrycia w ścianach, oraz pod sufitem, przewodów wentylacyjnych, a co za tym idzie, wykonania zaawansowanych prac remontowych.
Jaki wymiennik w rekuperatorze?
Na rynku jest kilka rodzajów rekuperatorów. Różni je wydajność, rodzaj zastosowanych wentylatorów i przede wszystkim wymiennik na którym zdecydowanie warto się skupić. Najczęściej wybierany jest wymiennik przeciwprądowy oraz wymiennik obrotowy. Aby zrozumieć różnicę, należy z grubsza poznać zasadę ich działania.
Wymiennik przeciwprądowy – tu strumienie powietrza świeżego oraz „zużytego” przebiegają obok siebie w przeciwnych kierunkach. Takie rozwiązanie sprawia, że zimne powietrze, tuż przed dostaniem się do wnętrza, ogrzewa się ciepłem powietrza, które właśnie jest usuwane z domu. Zaleta? Jest nią szczelność ponieważ nie dochodzi do wymieszania się tych dwóch strumieni. To zatem rozwiązanie dedykowane wszędzie tam, gdzie należy zapewnić doskonałe warunki higieniczne oraz gdzie nie jest wskazywane odzyskiwanie wilgoci (oraz zapachów) z powietrza wywiewanego.
Z kolei wymiennik obrotowy działa już na nieco innej zasadzie bowiem tu strumień powietrza świeżego miesza się z powietrzem zużytym. A konkretnie to zimne powietrze przepływa przez wymiennik dzięki czemu ogrzewa się za pomocą ciepła, które chwilę wcześniej pozostawiło tu usuwane z domu powietrze. Co więcej, jest również odpowiednio przefiltrowane. To bardzo skuteczne rozwiązanie (powyżej 80% odzysku ciepła) dedykowane tam, gdzie ważna jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Decydując się na rekuperację warto również zadbać o czujnik mierzący poziom dwutlenku węgla oraz wilgotności. W przypadku zbyt dużego ich stężenia w powietrzu czujnik reguluje pracę rekuperatora zmieniając wydajność wentylatorów.
Rekuperacja – projekt i montaż
Mimo, że zasada działania rekuperacji jest dosyć prosta, to projekt i montaż warto pozostawić profesjonalistom. Korzystając z firmy posiadającej duże doświadczenie unikniemy technicznych błędów, które mogą się przełożyć na efektywność, pracę rekuperacji oraz jej potencjalne awarie. Nie warto zatem powierzać jej montażu niedoświadczonej ekipie budowlanej bo po późniejsze konsekwencje mogą być znacznie droższe, niż poczyniona oszczędność przy zakupie i montażu.
Jeżeli zatem interesuje Cię wycena oraz montaż rekuperacji, skontaktuj się z nami.