Serwis i przegląd rekuperacji – jak często i kto powinien go wykonać?

Coraz więcej osób decyduje się na instalację systemu rekuperacji w celu oczyszczania i odświeżania powietrza we wnętrzach. Takie systemy mogą być bardzo wydajne i w dużym stopniu wpłynąć na komfort domowników, jednak, aby jak najdłużej prawidłowo działały, konieczny jest ich systematyczny przegląd i serwis. Jak często należy wykonywać przegląd rekuperacji i komu zlecić to zadanie?

Na czym polega przegląd i serwis systemu rekuperacji?

Serwis i przegląd rekuperacji polega na upewnieniu się, że cała instalacja działa prawidłowo i jest szczelna. Fachowcy nie tylko kontrolują wymianę filtrów, ale też przeprowadzają profesjonalny przegląd serwisowy oparty na protokole serwisowym, w którym zawarte są wszystkie czynności, jakie należy wykonać, aby dokładnie sprawdzić instalację. Postępowanie zgodnie z protokołem pozwoli na wychwycenie nawet niewielkich usterek, dzięki czemu specjaliści będą mogli dokonać prac naprawczych z wyprzedzeniem, a to pozwoli uniknąć poważniejszych awarii.

Podczas prac serwisowych specjaliści przyjrzą się dokładnie całemu systemowi wentylacji, rozpoczynając od obudowy rekuperatora po kratki i rury wentylacyjne. Zadaniem serwisantów jest także ocena szczelności i wydajności instalacji. Podczas przeglądu kontroli podlega kondycja łożysk, stan wentylatorów i wymienników ciepła, a także układ elektryczny i ilość pobieranego prądu. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy skropliny są odpowiednio odprowadzane i czy nie ma żadnych problemów z drożnością.

Jak często przeprowadzać serwis rekuperacji?

Zaleca się, aby serwis wentylacji mechanicznej przeprowadzać minimum raz w roku w celach profilaktycznych i za każdym razem, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu instalacji. Częstszego przeglądu mogą wymagać systemy zainstalowane w budynkach użyteczności publicznej lub zakładach przemysłowych, gdzie rekuperatory muszą pracować w cięższych warunkach, co może powodować między innymi konieczność częstszej wymiany filtrów.

Warto również zwracać uwagę na objawy, które mogą sugerować, że systemowi wentylacji przydałby się przegląd. Jeżeli np. czujesz w domu nieprzyjemne zapachy, sugerujące, że wentylacja nie działa prawidłowo lub zauważyłeś parę wodną na oknach, lub wilgoć zbierającą się w innych miejscach, skontaktuj się z serwisem rekuperacji. Niektóre nowoczesne rekuperatory są wyposażone w specjalne systemy informujące użytkownika o konieczności przeprowadzenia serwisu.

Kto powinien wykonać profesjonalny serwis rekuperacji?

Najlepiej powierzyć serwis i przegląd rekuperacji specjalistycznym firmom, które posiadają doświadczenie i wiedzę w dziedzinie wentylacji mechanicznej. Fachowcy z takich firm są wyposażeni w niezbędne narzędzia i sprzęt, aby kompleksowo ocenić stan systemu i przeprowadzić wymagane naprawy czy konserwację.

Serwis i przegląd rekuperacji są nieodzowne dla utrzymania systemu w optymalnym stanie. Regularne dbanie o wentylację mechaniczną przekłada się na poprawę jakości powietrza, oszczędność energii i długotrwałą wydajność systemu. Warto powierzyć te zadania profesjonalnym firmom serwisowym, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, zapewniając kompleksową opiekę nad rekuperacją w Twoim domu czy biurze.