Z klimatyzacji w domu korzystamy przez okrągły rok. Nie tylko pomaga bowiem regulować temperaturę powietrza ale również pomaga je osuszać i filtrować. Aby jednak klimatyzacja była efektywna i miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie, należy zadbać o jej czystość i regularne przeglądy. Jakimi środkami czyścić klimatyzację? Kiedy robić jej przegląd? Co warto wiedzieć zanim zrobisz to samodzielnie?
Każdy posiadacz samochodu wie, że raz do roku należy zrobić przegląd. Wymiana płynów oraz kontrola poszczególnych podzespołów pozwala się cieszyć bezawaryjnym użytkowaniem auta. Z klimatyzacją jest podobnie, chociaż nie jest to aż tak złożone urządzenie jak samochód.
Aby zrozumieć dlaczego przegląd klimatyzacji jest tak istotny, należy wcześniej zrozumieć mechanizm jej pracy oraz budowę. Zasada działania klimatyzacji polega na pobraniu energii w jednym miejscu i oddaniu jej w innym. Do tego procesu potrzebna jest jednostka wewnętrzna (parownik) i zewnętrzna (skraplacz) oraz miedziane rury łączące obie jednostki. Rurami przepływa czynnik chłodniczy, który pobiera energię w jednej jednostce i oddaje ją w drugiej.
Klimatyzacja w domu – czyszczenie
W trakcie chłodzenia powietrza wytwarza się duża ilość wilgoci. A to warunki sprzyjające powstawaniu grzybów, zarazków i bakterii. Nie oznacza to, że klimatyzacja jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Szkodliwe są skutki zaniedbań, jakimi jest brak regularnych przeglądów oraz czyszczenia klimatyzacji. Jeżeli sumiennie będziemy wykonywać zalecenia producentów, to klimatyzacja może mieć tylko zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Zacznijmy od jednostki wewnętrznej, czyli klimatyzatora. Ten zawsze jest wyposażony w filtr stały oraz wymienny. Zadaniem filtra stałego jest zatrzymywanie kurzu, pyłów oraz owadów, które mogłyby dostać się do wnętrza domu czy też mieszkania. Zadaniem filtra wymiennego jest usuwanie bakterii, wirusów oraz sterylizacja powietrza. Każdy z wymiennych filtrów ma inne właściwości. W zależności od intensywności, uwarunkowań korzystania z klimatyzacji oraz pory roku i lokalizacji, filtry wcześniej czy później wymagają wymiany. Na rynku są obecnie różne rodzaje filtrów (m.in. z jonami srebra, katechinowy, foto-katalityczny, aktywny węglowy, antybakteryjny) będących popisem najnowszych technologii. Każdy z nich ma jak najlepiej zadbać o czystość powietrza, którym oddychamy w domu. Profesjonalny serwis nie tylko wymieni taki filtr ale również zdezynfekuje wnętrze klimatyzatora i jego elementy w celu usunięcia zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Dlaczego nie warto robić tego samodzielne? Ponieważ tylko serwis wie jak zrobić to w bezpieczny i właściwy sposób oraz posiada profesjonalne środki czyszczące.
Czyszczenie klimatyzacji – jakie środki
Kto sądzi że woda z mydłem wystarczy, ten jest w dużym błędzie. Usuwanie grzybów oraz mikroorganizmów wymaga zdecydowanie silniejszych, a co za tym idzie, skutecznych środków chemicznych bazujących na kwasach i zasadach. Tego typu preparaty nie są dostępne w supermarketach, za to powinna je posiadać każda doświadczona i profesjonalna firma. Warto zatem zwrócić uwagę czym serwisant, podczas wykonywania przeglądu, czyści nasza klimatyzację.
Czyszczenie klimatyzacji nie powinno się ograniczać tylko do dezynfekcji jednostki wewnętrznej. Na uwagę zasługuje również jednostka zewnętrzna czyli ta umieszczona na balkonie, ścianie budynku czy też za domem. W jej przypadku również koniecznym jest wgląd do wnętrza i za pomocą profesjonalnych preparatów dokładna dezynfekcja. Środki chemiczne nie mogą być z przypadku aby nie uszkodzić elementów z tworzyw sztucznych oraz aby chemia, potencjalnie szkodliwa dla zdrowia, nie dostawała się do układu klimatyzacji (a następnie do naszego domu).
Odpowiadając zatem na pytanie dlaczego warto robić przegląd klimatyzacji: aby zapewnić jej wydajność i czystość, która ma z kolei bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Zdezynfekowana klimatyzacja oraz świeży filtr to bowiem czyste powietrze, którym oddychamy. A jak często wykonywać taki przegląd? Standardowo rekomenduje się dwa razy do roku: na wiosnę (czyli po okresie zimowym) i jesienią (czyli po letnich upałach).
Jeżeli masz jednak jakiekolwiek pytania związane z przeglądem oraz serwisem klimatyzacji, skontaktuj się z nami.