Wentylacja domu czy też biura to absolutna podstawa. Co więcej współczesny rynek oferuje kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest wentylacja decentralna dedykowana wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykonania tradycyjnego systemu wentylacji. Tego typu system nie wymaga bowiem montażu kanałów wentylacyjnych. Jak zatem działa? Jak wygląda budowa wentylacji decentralnej z rekuperacją?
O konieczności wentylowania pomieszczeń nie trzeba już nikogo przekonywać. Świeże powietrze bogate w tlen to bowiem podstawa nie tylko dobrego snu ale również dobrego samopoczucia. Mało tego, skuteczna wentylacja pomaga zapobiegać rozwijaniu się grzybów, pleśni i nadmiernej wilgoci. Tym najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wentylacja scentralizowana, która za pomocą kanałów wentylacyjnych doprowadza świeże powietrze do każdego z wybranych pomieszczeń. Można ją zobaczyć w biurach, galeriach handlowych a nierzadko również w domach.
Wentylacja decentralna – dla kogo?
Nie zawsze jednak jest możliwość zamontowania tego typu wentylacji. Mowa tu o budynkach, w których nie ma możliwości rozprowadzenia sieci kanałów lub też pomieszczenia są zbyt mocno rozproszone i oddalone od siebie. Wtedy ratunkiem jest wentylacja decentralna. Zasada jej działania jest podobna: odprowadzić z pomieszczeń „zużyte” powietrze a dorowadzić świeże. Ma ona zatem spełniać dokładnie tą funkcję, do której wentylacja została stworzona. Odmienna jest tylko jej konstrukcja a konkretnie ilość i rodzaj urządzeń, które odpowiadają za wymianę powietrza.
Wentylacja decentralna – jak jest zbudowana?
To system pojedynczych wentylatorów pracujących niezależnie od siebie. Nie ma tu zatem centrali, z której powietrze wędruje kanałami do poszczególnych pomieszczeń. Za to każde z nich posiada wbudowany w ścianę, kompaktowy wentylator. Czy to oznacza, że w każdym pomieszczeniu należy wykuć otwór w ścianie? Owszem ale nie powinno to nikogo dziwić. W końcu wentylatory mają nam zapewnić skuteczną wymianę powietrza. Aby ten proces mógł się odbywać, jedna końcówka wentylatora musi być wewnątrz budynku a druga na zewnątrz. Uprzedzając obawy co niektórych, że w taki sposób można skutecznie wychłodzić wnętrza: każdy wentylator posiada wbudowany wymiennik ceramiczny. Dzięki niemu zachodzi również rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła. Powietrze usuwane na zewnątrz oddaje swoją temperaturę w celu ogrzania świeżego, chłodniejszego powietrza, które wędruje do wnętrza budynku. Dzięki temu nie wychładzamy wnętrz, a co za tym idzie, nie ponosimy wyższych kosztów ogrzewania, a wręcz dzięki odzyskowi ciepła zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło.
Jakie są zalety wentylacji decentralnej?
Plusem tego rozwiązania są przede wszystkim koszty. Montaż wentylacji decentralnej nie wymaga bowiem wykonywania skomplikowanych projektów które są niezbędne aby zaplanować sieć kanałów wentylacyjnych. Nie ma również potrzeby kucia stropów czy też ścian w celu rozprowadzenia tej sieci. Warto również wspomnieć o tym, że wentylacja decentralna nie wymaga montażu rekuperatora ponieważ, każdy wspomniany wentylator pełni bowiem jego funkcję. Ich budowa jest relatywnie prosta dzięki czemu posiadacze tego rozwiązania nie muszą się obawiać częstych i kosztownych awarii. Mimo, że praca czy też mieszkanie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach bywa po prostu bezcenna.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z tym, jak działa wentylacja decentralna, jak wygląda montaż wentylacji decentralnej lub ile czasu zabierają takie prace, skontaktuj się z nami.