wentylacja

Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja? W poszukiwaniu optymalnego rozwiązania

Wybór systemu wentylacji ma olbrzymi wpływ na warunki panujące wewnątrz budynku oraz komfort w czasie przebywania w nim. Do tradycyjnych rozwiązań należy wentylacja grawitacyjna, dość łatwa do wykonania i prosta w działaniu, jednak nie zawsze wydajna. W porównaniu do niej rekuperacja jest systemem bardziej innowacyjnym, dedykowanym do stosowania w budownictwie pasywnym, maksymalnie szczelnym.

Różnice i podobieństwa wentylacji grawitacyjnej i rekuperacji

Porównując działanie wentylacji grawitacyjnej z systemem rekuperacji skupimy się na kilku kluczowych kwestiach. Będzie to:

– okres funkcjonowania,

– wpływ pogody i temperatur zewnętrznych,

– możliwość regulacji pracy systemu,

– straty w energii grzewczej,

– głośność działania,

– filtracja powietrza,

– koszty obsługi oraz wykonania instalacji.

Wentylacja grawitacyjna z powodzeniem obsługuje budynki mieszkalne, jednak jej sprawnego działania doświadczymy przede wszystkim w okresie zimowym. Latem może działać w ograniczonym stopniu lub nawet wcale, z uwagi na brak lub niewielkie różnice pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz. Pod tym względem rekuperacja działa przez wszystkie pory roku, bez względu na temperaturę zewnętrzną.

Na działanie wentylacji grawitacyjnej duży wpływ mają także inne elementy aury pogodowej, takie jak opady atmosferyczne i powiewy wiatru, które mogą wzmagać lub obniżać jej skuteczność. W porównaniu do tego, rekuperacja działa stabilnie niezależnie od warunków pogodowych panujących za oknem.

W związku z tym działanie wentylacji grawitacyjnej jest trudne, a w zasadzie niemożliwe, do regulacji. Jej wydajność zależy bowiem od wspomnianych czynników pogodowych. Rekuperacja jest natomiast systemem sterowanym elektronicznie, który można włączyć w obręb automatyki budynkowej i swobodnie nim zarządzać.

Spodziewane straty w energii cieplnej również przemawiają na korzyść rekuperacji. Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie wydalania ciepłego powietrza przez komin i pozyskiwania chłodnego przez nieszczelności. Straty są szczególnie dotkliwe w czasie wietrzenia. Rekuperacja dla porównania pozwala monitorować poziom strat w cieple oraz odpowiednio dostosować jej działanie do tego czynnika.

Wentylację grawitacyjną często wspomaga się dodatkowymi wentylatorami, które niestety będą generować dodatkowy hałas. Bez ich obecności, wentylacja działa niemal całkowicie cicho. Rekuperator emituje co prawda pewien hałas, jednak z uwagi na ulokowanie urządzenia jest on zazwyczaj niesłyszalny dla domowników.

Możliwość filtracji powietrza to ważna funkcja, która dotyczy jednak tylko rekuperatorów. Urządzenia te wykorzystują specjalne filtry pochłaniające zanieczyszczenia, dzięki czemu możemy cieszyć się całkowicie czystym powietrzem, którym oddychamy w domu.

Koszty obsługi oraz wykonania instalacji przemawiają natomiast na korzyść wentylacji grawitacyjnej. Wystarczy, że zostanie uwzględniona w planach budynku wraz z systemem kominowym. Nie ma potrzeby instalacji lub montażu dodatkowych układów. Rekuperacja jest natomiast systemem drogim w instalacji, którego koszty mogą sięgać nawet kilkunastu tys. zł. Ponadto, rekuperacja wymaga zasilania, regularnej wymiany filtrów oraz serwisowania, które dodatkowo podwyższają związane z nią koszty.