Wentylacja w łazience

To jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w całym domu. Tu bowiem gromadzi się największa ilość wilgoci. Aby zapewnić sobie komfort użytkowania łazienki oraz dbać o jej stan techniczny, właściwa wentylacja jest tutaj po prostu kluczowa. Co na ten temat warto wiedzieć? Jak działa wentylacja w łazience?

Ciepła kąpiel czy też długi prysznic to dla wielu osób przyjemna forma relaksu. W łazience nierzadko suszymy również pranie czy też wykonujemy szereg zabiegów dla naszego ciała. Dlatego tak ważna jest właściwa cyrkulacja powietrza, którym w łazience oddychamy.  Para wodna, która osadza się na lustrze, jest bowiem obecna również na innych elementach: meblach, ścianach oraz fugach pomiędzy płytkami. Mamy tu zatem do czynienia z bardzo wysokim poziomem wilgoci a to z kolei wymusza zwrócenie szczególnej uwagi na sposób, w jaki to pomieszczenie jest wentylowane.

Niewydajna wentylacja łazienki – skutki

Nie jest już żadną tajemnicą, że nadmiar wilgoci w pomieszczeniach skutkuje grzybem i pleśnią. W łazience wilgoć objawia się również śladami na fugach. Pomijając już względy estetyczne taki stan rzeczy jest po prostu niebezpieczny dla naszego zdrowia. Regularne przebywanie w takich warunkach skutkuje kiepskim samopoczuciem, bólami głowy a nawet poważną infekcją dróg oddechowych. Co więcej, brzydki zapach, będący efektem nadmiernej wilgoci, wnika w ręczniki oraz ubrania, które suszymy w łazience a który to jest potem niezwykle trudny do usunięcia.

Wentylacja łazienki – jak powinna wyglądać?

Najczęściej w łazience mamy do czynienia z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. O jej obecności świadczy otwór z kratką znajdujący się kilkanaście centymetrów od sufitu. Są jednak sytuacje, kiedy ten rodzaj wentylacji nie jest wystarczająco wydajny. Przyczyną tego może być wadliwe wykonanie wentylacji, niewystarczająca średnica otworów, zbyt mała przepustowość lub niekorzystne warunki pogodowe które sprawiają, że zużyte powietrze cofa się z powrotem do domu. Wtedy warto wentylację łazienki wspomóc dodatkowymi rozwiązaniami.

Wentylacja łazienki – rozwiązania

Już na etapie projektowania domu warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się montażem wentylacji. Właściwie wykonany projekt i dobrze obliczona przepustowość pomoże nam uniknąć sytuacji, w których wentylacja łazienki będzie zawodzić. Biorąc pod uwagę fakt, że to inwestycja nie tylko w nasze dobre samopoczucie lecz przede wszystkim na długie lata, koszt takiej usługi, z perspektywy czasu, stanowi najlepszy wydatek.

Jeżeli nie mamy jednak takiej możliwości, można sięgnąć po skuteczne rozwiązania, jakimi są wentylatory (przeciwwskazaniem są łazienki z podgrzewaczami lub kotłem gazowym z otwartą komorą spalania oraz budynki ze zbiorczym kanałem wywiewnym). Decydując się na jego montaż należy dobrać odpowiednią moc urządzenia do ilości wilgoci, jaką wentylator będzie miał za zadanie odprowadzić.

Jako doświadczona firma z projektowaniu wentylacji służymy naszym klientom wsparciem w postaci niezbędnej wiedzy, która pozwala nam wykonać dokładny projekt, oraz doświadczeniem zdobywanym przez lata podczas licznych, nierzadko wymagających realizacjach. Zapraszamy zatem do kontaktu.