Budowa domu składa się z wielu emocji, kilku etapów oraz szeregu podejmowanych decyzji. Niektóre z tych ostatnich nie powinny być jednak zbytnio odsuwane w czasie. Jeżeli zależy nam bowiem w domu na obecności rozwiązań podnoszących komfort życia, to może się okazać, że im później się zdecydujemy na ich montaż, tym większe poniesiemy koszty. Do takich należy montaż klimatyzacji oraz montaż rekuperacji. Kiedy zatem się decydować?
W dobie ocieplenia klimatu, kiedy upały z roku na rok coraz mocniej dają się nam we znaki, obecność klimatyzacji w domu czy też w mieszkaniu przestała już kogokolwiek dziwić. Z kolei rosnące koszty ogrzewania domu przekonały już wielu Polaków do montażu rekuperacji. Budowa obydwu rozwiązań, wbrew pozorom, nie jest skomplikowana, co nie oznacza, że ich montaż można planować na każdym etapie budowy domu.
Montaż klimatyzacji – kiedy planować?
Nigdy nie jest za późno na poprawę jakości codziennego życia, jaką jest klimatyzacja. I nie są to wcale słowa na wyrost. Wysokie temperatury są bowiem niebezpieczne nie tylko dla zdrowia ale również życia. Na obniżaniu temperatury powietrza rola klimatyzacji jednak się nie kończy. Za sprawą obecności nowoczesnych filtrów klimatyzacja nie tylko dostarcza nam chłodniejsze, ale również przefiltrowane, a zatem wyższej jakości powietrze. Jej montaż warto zaplanować na etapie wykańczania wnętrza domu bowiem poprowadzenie niezbędnych kanałów dostarczających powietrze, wymaga wykucia dla nich miejsca w ścianach. Prace te, owszem, można wykonać nawet wiele lat później. Na początkowym etapie remontowania nie będą one jednak aż tak bardzo odczuwalne.
Decydując się na montaż klimatyzacji warto również wcześniej ustalić termin z firmą, która nam ją dostarczy i zamontuje. Im bliżej lata, tym bardziej odległe będą bowiem terminy i może się okazać, że upalne lato spędzimy w domu bez klimatyzacji.
Montaż rekuperacji – kiedy planować?
Rekuperacja, w przeciwieństwie do klimatyzacji, jest rozwiązaniem, którego montaż wiąże się z szerszym zakresem prac. Zadaniem rekuperacji jest bowiem doprowadzenie świeżego powietrza do każdego pomieszczenia w domu. A to z kolei oznacza, że do każdego z nich trzeba doprowadzić kanał, którym będzie docierać świeże powietrze bogate w tlen, a usuwane to „zużyte”, nasycone dwutlenkiem węgla. Koniecznym jest również zamontowanie w ścianach punktów z wywietrznikami. Pracy jest zatem nieco więcej, niż w przypadku montażu klimatyzacji, dlatego montaż rekuperacji zdecydowanie warto zaplanować na początku urządzania domu, kiedy wykuwanie otworów na kanały wentylacyjne nie będzie aż tak uciążliwe, jak w przypadku tego typu prac w domu, w którym są już gładzie gipsowe, pomalowane ściany lub ozdobne tapety i meble.
Podobnie jak w przypadku montażu klimatyzacji, tak również tutaj warto termin ustalić nieco wcześniej. Trudno bowiem wstrzymywać prace wykończeniowe domu ze względu na montaż rekuperacji, a z drugiej strony, to rozwiązanie, które zostanie z nami na długie lata dbając nie tylko o regularną wymianę powietrza przez 24 godziny na dobę. Rekuperacja przekłada się również realnie na wysokość kosztów ogrzewania domu. To zatem rozwiązanie, na które warto się skusić.
Montaż rekuperacji oraz klimatyzacji – nigdy nie jest za późno, ale…
…. nie warto odwlekać decyzji, które i tak są nieuniknione. Dzięki temu obniżymy bowiem koszty montażu zapobiegając naruszaniu już pomalowanych ścian lub pokrytych ozdobnymi akcentami. A to z pewnością rozwiązania, które warto uwzględnić w domu. Dają bowiem realne korzyści w postać niższych kosztów ogrzewania, komfortu w upalne dni oraz dostarczania nam najwyższej jakości powietrza. A dobre samopoczucie i dobry sen, będące efektem świeżego powietrza w domu, nie mają swojej ceny.