Wentylacja domu jest niezwykle istotna. Właściwa cyrkulacja powietrza to bowiem nie tylko zdrowie mieszkańców ale również stan techniczny całego budynku. Warto zatem potraktować jej projekt naprawdę poważnie. Rekuperacja w domu to z kolei nic innego jak wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. Jej zalety, a wśród nich korzyści finansowe, możemy odczuwać przez cały rok. W jaki sposób rekuperacja dba o jakość powietrza?
Budując dom sięgamy po najnowsze technologie aby stworzyć miejsce do życia na lata. Coraz grubsza warstwa ocieplenia i coraz bardziej szczelne okna mają zatrzymać zimą jak najwięcej ciepła a latem zapobiegać nagrzewaniu się wnętrza. Lecz na koniec dnia tak szczelny dom jest niczym dobrze zakręcony słoik: nie zachodzi w nim wymiana powietrza. Dlatego rekuperacja w domu jest niesłychanie ważna.
Jakość powietrza w domu – dlaczego jest tak ważna?
Na co dzień dom tętni życiem. Gotowanie, pranie, korzystanie z łazienki – to wszystko sprawia, że w domu wytwarza się wilgoć. Nie bez znaczenia pozostają również mieszkańcy i wydychane przez nich powietrze a co za tym idzie, rosnące stężenie dwutlenku węgla. Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60% i taki poziom jest również optymalny dla ubrań, mebli i książek. Powyżej tego poziomu zaczynają się problemy takie jak nieświeży zapach, oraz pleśń. Nadmiar wilgoci wsiąka w meble i dostaje się do ubrań a na ścianach może się utworzyć grzyb.
Wilgoć w domu i brak tlenu to również konsekwencje dla ludzkiego zdrowia: bóle i zawroty głowy, kiepski sen lub zupełny jego brak, problemy dróg oddechowych. Lista problemów, jak widać, jest zatem długa, a przyczyną jest wyłącznie brak właściwej wentylacji w domu.
Rekuperacja w domu – jak poprawia jakość powietrza?
Jakość powietrza w domu ma ogromne znaczenie. Według badań dorosły człowiek wykonuje ok. 22 tyś. oddechów na dobę. Każdy wdech to pył, kurz i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że powietrze w domach czy też biurach zawiera od 4 do 10 a czasami nawet 100-krotnie więcej toksycznych substancji, niż powietrze na zewnątrz 1. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę jak dużo czasu spędzamy obecnie w domu i jak dużą ilość różnego rodzaju czynności właśnie w tym domu wykonujemy. Dlatego tak istotna jest wymiana powietrza w miejscu naszego zamieszkania.
Zacznijmy od tego że rekuperacja w domu jest niemal niewidoczna dla oka. To bowiem sieć kanałów wentylacyjnych, które są w domu poukrywane w stropach oraz ścianach. Otwory wentylacyjne, przez które jest doprowadzane świeże powietrze do wnętrza domu, są z kolei na tyle dyskretne że na co dzień nie rzucają się w oczy. Samo serce instalacji, jakim jest rekuperator, montuje się w pomieszczeniu gospodarczym. Rekuperacji zatem nie widać i nie słychać ale jej działanie w domu czuć natychmiastowo.
Rekuperacja w domu nie tylko odpowiada za regularną wymianę powietrza. Dba również o to, aby w okresie grzewczym nie wychładzać budynku. Dzieje się tak ponieważ rekuperacja odzyskuje ciepło z powietrza, które odprowadza na zewnątrz. Następnie właśnie tym ciepłem ogrzewa powietrze, które pobiera z zewnątrz aby dostarczyć domownikom niezbędnego do życia tlenu.
Wbrew pozorom rekuperacja to nie jest ani bardzo kosztowne ani też skomplikowane technologicznie rozwiązanie. Ale z pewnością warto pomyśleć o jej obecności jeszcze na etapie projektowania domu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać precyzyjny projekt i wykonać montaż na samym początku budowy kiedy budynek pozostaje w stanie surowym.