Zadbaj o jakość powietrza w domu dzięki rekuperacji

Wentylacja domu jest niezwykle istotna. Właściwa cyrkulacja powietrza to bowiem nie tylko zdrowie mieszkańców ale również stan techniczny całego budynku. Warto zatem potraktować jej projekt naprawdę poważnie. Rekuperacja w domu to z kolei nic innego jak wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. Jej zalety, a wśród nich korzyści finansowe, możemy odczuwać przez cały rok. W jaki sposób rekuperacja dba o jakość powietrza?

Budując dom sięgamy po najnowsze technologie aby stworzyć miejsce do życia na lata. Coraz grubsza warstwa ocieplenia i coraz bardziej szczelne okna mają zatrzymać zimą jak najwięcej ciepła a latem zapobiegać nagrzewaniu się wnętrza. Lecz na koniec dnia tak szczelny dom jest niczym dobrze zakręcony słoik: nie zachodzi w nim wymiana powietrza. Dlatego rekuperacja w domu jest niesłychanie ważna.

Jakość powietrza w domu – dlaczego jest tak ważna?

Na co dzień dom tętni życiem. Gotowanie, pranie, korzystanie z łazienki – to wszystko sprawia, że w domu wytwarza się wilgoć. Nie bez znaczenia pozostają również mieszkańcy i wydychane przez nich powietrze a co za tym idzie, rosnące stężenie dwutlenku węgla. Optymalna wilgotność dla człowieka to 40-60% i taki poziom jest również optymalny dla ubrań, mebli i książek. Powyżej tego poziomu zaczynają się problemy takie jak nieświeży zapach, oraz pleśń. Nadmiar wilgoci wsiąka w meble i dostaje się do ubrań a na ścianach może się utworzyć grzyb.

Wilgoć w domu i brak tlenu to również konsekwencje dla ludzkiego zdrowia: bóle i zawroty głowy, kiepski sen lub zupełny jego brak, problemy dróg oddechowych. Lista problemów, jak widać, jest zatem długa, a przyczyną jest wyłącznie brak właściwej wentylacji w domu.

Rekuperacja w domu – jak poprawia jakość powietrza?

Jakość powietrza w domu ma ogromne znaczenie. Według badań dorosły człowiek wykonuje ok. 22 tyś. oddechów na dobę. Każdy wdech to pył, kurz i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że powietrze w domach czy też biurach zawiera od 4 do 10 a czasami nawet 100-krotnie więcej toksycznych substancji, niż powietrze na zewnątrz 1. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę jak dużo czasu spędzamy obecnie w domu i jak dużą ilość różnego rodzaju czynności właśnie w tym domu wykonujemy. Dlatego tak istotna jest wymiana powietrza w miejscu naszego zamieszkania.

Zacznijmy od tego że rekuperacja w domu jest niemal niewidoczna dla oka. To bowiem sieć kanałów wentylacyjnych, które są w domu poukrywane w stropach oraz ścianach. Otwory wentylacyjne, przez które jest doprowadzane świeże powietrze do wnętrza domu, są z kolei na tyle dyskretne że na co dzień nie rzucają się w oczy. Samo serce instalacji, jakim jest rekuperator, montuje się w pomieszczeniu gospodarczym. Rekuperacji zatem nie widać i nie słychać ale jej działanie w domu czuć natychmiastowo.

Rekuperacja w domu nie tylko odpowiada za regularną wymianę powietrza. Dba również o to, aby w okresie grzewczym nie wychładzać budynku. Dzieje się tak ponieważ rekuperacja odzyskuje ciepło z powietrza, które odprowadza na zewnątrz. Następnie właśnie tym ciepłem ogrzewa powietrze, które pobiera z zewnątrz aby dostarczyć domownikom niezbędnego do życia tlenu.

Wbrew pozorom rekuperacja to nie jest ani bardzo kosztowne ani też skomplikowane technologicznie rozwiązanie. Ale z pewnością warto pomyśleć o jej obecności jeszcze na etapie projektowania domu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać precyzyjny projekt i wykonać montaż na samym początku budowy kiedy budynek pozostaje w stanie surowym.