Zakup i montaż klimatyzacji – VAT 8% czy 23%?

Podobnie jak wszystkie usługi tak również zakup i montaż klimatyzacji są objęte podatkiem VAT. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że zamiast 23% może zapłacić o wiele mniej bo tylko 8%. Jakie warunki muszą być spełnione aby zapłacić niższy VAT? Komu przysługuje bardziej atrakcyjne oprocentowanie? Zdradzamy w niniejszym artykule.

Klimatyzacja stanowi coraz częstszy widok nie tylko w domach ale również w budynkach mieszkalnych. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę ogromny wybór urządzeń oraz rozpiętość cenową jaką oferuje współczesny rynek. To sprawia, że każdy może mieć klimatyzację na miarę swoich potrzeb.

Na pytanie ile kosztuje zakup i montaż klimatyzacji nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koszty zależne są bowiem od kilku czynników m.in. powierzchni jaką ma schłodzić (lub ogrzać) klimatyzacja, rodzaju urządzenia, skali projektu a także kosztu usługi montażu. Nie bez znaczenia pozostaje również VAT którym jest objęty zakup i montaż klimatyzacji. A ten może wynosić 8% lub 23%. Od czego to zależy?

Zakup i montaż klimatyzacji – kiedy 8% a kiedy 23% VAT?

Zgodnie z polskim prawem decydując się na klimatyzację w domu można skorzystać z ulgi jaką jest niższa stawka VAT. Wynosi ona 8% i można z niej skorzystać wyłącznie w momencie, kiedy decydujemy się usługę łączoną czyli zakup oraz montaż klimatyzacji. O tym gdzie można zamontować klimatyzację korzystając z tej ulgi informuje nas Ustawa z dn. 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług mówiąca, że z niższej stawki można skorzystać podczas remontu, modernizacji, termomodernizacji oraz przebudowy części (lub całości) budynków mieszkalnych, które zostały objęte społecznym programem mieszkaniowym. Do wyjątków, które nie są objęte niniejszą regulacją, zalicza się domy jednorodzinne o powierzchni większej niż 300 m kw oraz lokale mieszkalne o powierzchni większej niż 150 m kw. Posiadacze takich nieruchomości nie mogą zatem skorzystać z preferencyjnej stawki VAT.

Montaż klimatyzacji na osobę fizyczną a montaż klimatyzacji na firmę

Kolejnym pytaniem, jakie może się pojawić, jest rodzaj podmiotu, który decyduje się na zakup i montaż klimatyzacji. Zwłaszcza jeżeli mowa o przedsiębiorcach, którzy mają zarejestrowaną działalność lub też ją prowadzą, w swoim mieszkaniu. W takiej sytuacji liczy się fakt, że montaż klimatyzacji odbywa się w budynku mieszkalnym. Dlatego jak najbardziej przysługuje tu 8% VAT niezależnie od tego czy mowa o osobie fizycznej czy też prowadzącej działalność gospodarczą pod adresem zamieszkania.

To, o czym warto pamiętać, jest brak możliwości wyłączenia poszczególnych kosztów z faktury. Zatem decydując się na zakup i montaż klimatyzacji z 8% VAT należy liczyć się z faktem, że nie możemy usunąć żadnej z pozycji niezależnie od tego czy dotyczy ona wykorzystanych elementów, materiałów, transportu czy też samej robocizny. Żadna z pozycji, wchodząca w skład kompleksowych kosztów wykonania usługi, nie może być zakwalifikowana na poczet innej usługi.

Zatem reasumując: jeżeli decydujesz się na montaż klimatyzacji w domu i chcesz skorzystać z niższej stawki VAT 8% zamiast 23% to musisz pamiętać, że taka możliwość dotyczy jedynie łącznej usługi zawierającej zakup i montaż klimatyzacji w budynku mieszkalnym (powierzchnia nie przekraczająca 150 m kw) lub domu (powierzchnia nie przekraczająca 300 m kw).

O zaletach posiadania klimatyzacji w domu nie trzeba już nikogo przekonywać dlatego jeżeli chcesz podnieść komfort swojego codziennego życia to skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe usługi, do jakich zalicza się profesjonalne doradztwo, sprzedaż klimatyzacji, wykonanie projektu, montaż klimatyzacji oraz transport. Posiadamy bogate doświadczenie dzięki czemu potrafimy sprostać każdemu wyzwaniu.