Jaki okap najcichszy w kuchni?

Kuchnia to często serce domu, w którym spędzamy dużo czasu. Nie bez powodu mówi się, że najlepsze imprezy odbywają się właśnie tam. Radosna atmosfera, która kojarzy się z gotowaniem dla bliskich i znajomych pryska jednak, kiedy włączamy okap. To niezbędne, ale niezwykle uciążliwe urządzenie, potrafi skutecznie zagłuszyć wszystko i sprawić, że przebywanie w kuchni traci swój urok.

Jak sprawdzić parametry okapu?

Wybierając okap warto zwrócić uwagę na jego moc, ale także na głośność, która określona jest w dB. Ciche okapy charakteryzują się wartością poniżej 50 dB na I biegu pracy. Jeśli chodzi o wydajność, to podawana jest ona w m³/h i uważa się, że okap powinien przefiltrować powietrze znajdujące się w danym pomieszczeniu sześć razy w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że aby dobrać odpowiednią moc okapu, konieczna jest znajomość kubatury pomieszczenia..

Okapy różnią się między sobą nie tylko parametrami, ale także sposobem montażu. Po części dobierany jest on ze względu na umiejscowienie kuchni, ale często właściciele nieruchomości zwracają także dużą uwagę na aspekt wizualny. Do najpopularniejszych, należą okapu pod szafkowe, jednak w sklepach możemy spotkać także:

Niektórzy producenci oferują na tyle ciche rozwiązania, że na pierwszym biegu słyszalny jest jedynie charakterystyczny szum powietrza, który dla osób o standardowej wrażliwości na dźwięki nie powinien stanowić problemu

Innowacyjne rozwiązanie – system wentylacyjny Cicha Kuchnia

Problemem tradycyjnych okapów jest to, że ich silniki znajdują się tuż nad głową użytkownika. Oznacza to, że nawet najcichszy system wciąż będzie słyszalny, a na najwyższym biegu będzie dość uciążliwy. To istotny problem szczególnie w przypadku otwartych przestrzeni, gdzie kuchnia jest kompatybilna z pozostałymi pomieszczeniami. Hałasy i buczenie nad głową potrafią skutecznie odebrać radość z gotowania, szczególnie osobom, które podczas stania przy blacie lubią delektować się ulubioną muzyką czy obejrzeć serial. Producenci prześcigają się w poszukiwaniu rozwiązań, które choć po części sprawią, że praca okapu będzie cichsza. Najczęściej udaje im się zniwelować dźwięki dochodzące z silnika, jednak dotyczy to często najwolniejszego biegu okapu.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest natomiast system Cicha Kuchnia, w którym zastosowano bezsilnikowy okap. Jak to możliwe? Serce, czyli silnik systemu, zostało przeniesione na dach. To rozwiązanie pozwoliło na znaczne zredukowanie szumów, które stały się praktycznie niesłyszalne.