Prawidłowe działanie wentylacji ma duże znaczenie w przypadku wielu pomieszczeń, jednak kuchnia należy do szczególnie istotnych. W pomieszczeniu tym powstaje dużo intensywnych zapachów i wilgoci, które wraz z powietrzem rozchodzą się po całym lokalu. By temu przeciwdziałać, wentylacja powinna na bieżąco stymulować ruch powietrza oraz aktywnie je oczyszczać. W naszym poradniku przedstawiamy najskuteczniejsze metody na poprawę wydajności wentylacji w kuchni, które można z powodzeniem zastosować w swoim domu lub mieszkaniu.
Prawidłowa wentylacja kuchni
Kuchnia powinna być pomieszczeniem bezpiecznym, ergonomicznie urządzonym i sprawnie wentylowanym. Działanie systemu wentylacji w tym pomieszczeniu jest regulowane odpowiednimi przepisami, zgodnie z normą PN-83/B-03430. Według nich, w każdym lokalu mieszkalnym jak i komercyjnym należy zastosować mechanizm odprowadzania zużytego powietrza. W przypadku kuchni, która jest pomieszczeniem funkcjonalnym, powinna w niej znajdować się kratka wentylacyjna, która będzie miała olbrzymi wpływ na komfortowe użytkowanie pomieszczenia.
Pomysły na poprawę wydajności wentylacji w kuchni
Największy wpływ na sprawne działanie wentylacji ma stolarka okienna zastosowana w danym pomieszczeniu. Szczególnie, jeśli dany lokal obsługiwany jest przez system wentylacji grawitacyjnej. Wówczas odpowiednio duże nieszczelności w oknach mogą poprawić warunki panujące w kuchni, ułatwiając jej wentylację.
Osoby korzystające z kuchenki elektrycznej, powinny zastosować system wentylacji o wydajności na poziomie 50 m3/godzinę lub większym. W przypadku kuchenek gazowych – poziom ten wzrasta do 70 m3/godzinę. Dobrym pomysłem na poprawę wydajności wentylacji w kuchni może więc okazać się wymiana dotychczas używanego sprzętu kuchennego na bardziej wydajny.
Wentylacja powinna również działać przez cały dzień, natomiast w okresie nocnym można obniżyć jej intensywność do poziomu 60 procent. W czasie gotowania warto jednak zwiększyć jej wydajność, nawet do poziomie 130 m3/godzinę. W tym celu zaleca się zamontowanie dodatkowego urządzenia wyciągowego, którym może być okap wyposażony w wentylator.
Pomocnym sposobem w niektórych kuchniach może być też odpowiednia organizacja ruchu domowników. Zaleca się, by kierunek ruchu biegł od pozostałych pomieszczeń do kuchni, a nie w przeciwną stronę. Dzięki temu ograniczamy ruch powietrza nieświeżego i jego przenikanie do innych pomieszczeń.
Pomysłem wartym rozważenia jest system cichej kuchni, czyli specjalny wariant okapu kuchennego pozbawionego napędu, jednak połączonego z wysoce wydajnym wyciągiem wentylacyjnym ulokowanym na dachu. System cicha kuchnia gwarantuje nie tylko cichą pracę wentylatora, ale również jego imponującą sprawność w zasysaniu wszystkich zapachów i ich usuwania z lokalu.
System wentylacji powinien zostać szczegółowo zaprezentowany w projekcie domu, a jego spodziewana wydajność powinna odpowiadać spodziewanemu zapotrzebowaniu. Kluczowe jest pod tym względem ustalenie optymalnego miejsca na kratkę wentylacyjną. Niektórzy starają się ją zamaskować, montując w szafkach kuchennych. Nie jest to zupełnie bezpieczne rozwiązanie, gdyż do sprawnego funkcjonowania kratka powinna być całkowicie odsłonięta.